Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

REM potwierdziła naruszenie etyki przez redaktora "Super Expressu"

Data publikacji 20.04.2012

Rada Etyki Mediów potwierdziła złamanie zasad etycznych zawodu dziennikarza przez Redaktora Naczelnego „Super Expressu”. Wszystkie użyte w jego komentarzu inwektywy w stosunku do policjantów, jak uznała rada, znieważają ich, łamiąc zasady szacunku i tolerancji. Jest to pierwsza reakcja na jeden z kilku kroków prawnych, podjętych przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach.

W dzienniku „Super Express” z dnia 22 marca 2012 r. w komentarzu Redaktora Naczelnego gazety Sławomira Jastrzębowskiego znalazły się sformułowania, które, w ocenie nadinsp. Dariusza Działo, dowodzącego śląskimi policjantami, rażąco przekroczyły granice krytyki prasowej. O ile nikt nie odmawia przedstawicielom mediów w demokratycznym państwie prawa do krytyki poczynań przedstawicieli instytucji tegoż państwa, a szczególnie działań błędnych, to określanie policjantów obraźliwymi epitetami jest co najmniej naganne. Dlatego też Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach m.in. skierował wystąpienie w tej sprawie do Rady Etyki Mediów.

Właśnie otrzymaliśmy odpowiedź, w której REM potwierdza złamanie przez Redaktora Naczelnego „Super Expressu” jednej z podstawowych zasad etyki dziennikarskiej - wszystkie użyte w jego komentarzu inwektywy w stosunku do policjantów biorących udział w tej akcji znieważają ich, łamiąc zasadę szacunku i tolerancji. Rada Etyki Mediów potwierdziła, że Redaktor Jastrzębowski wykroczył poza granice swobody wypowiedzi, jaką gwarantuje dziennikarzom konstytucyjna zasada wolności słowa.

(KWP w Katowicach / mg)

Przekroczenie granic krytyki prasowej - śląska policja składa zawiadomienie do prokuratury >>

Powrót na górę strony