Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przełom w sprawie zabójstwa Marka Papały

Data publikacji 25.04.2012

Prokuratorzy z Prokuratury Apelacyjnej w Łodzi i policjanci ze specjalnej grupy operacyjno-procesowej z KGP, po wielu miesiącach ponownej analizy zabójstwa generała Papały, zatrzymali pięć osób mogących mieć związek z tą sprawą.

W 2009 roku śledztwo dotyczące Marka Papały zostało przekazane Prokuraturze Apelacyjnej w Łodzi, a w 2010 roku Komendant Główny Policji powołał nową specjalną grupę operacyjno-procesową złożoną z najbardziej doświadczonych funkcjonariuszy Biura Kryminalnego, Centralnego Biura Śledczego i Biura Wywiadu Kryminalnego Komendy Głównej Policji - ich zadaniem było ponowne przeanalizowanie zebranego materiału i jego weryfikacja.

W wyniku działań operacyjnych policjanci ustalili mężczyznę, który mógł znać okoliczności zabójstwa Marka Papały. Został on zatrzymany na początku 2011 roku pod zarzutem udziału w tym zdarzeniu. Mężczyzna zgłosił gotowość złożenia zeznań jako świadek koronny. W sierpniu 2011 roku sąd dopuścił dowód z jego zeznań, które zostały gruntownie zweryfikowane i uznane za wiarygodne. Na ich podstawie śledczy ustalili, że do zabójstwa Marka Papały doszło w wyniku napadu rabunkowego z użyciem broni palnej – sprawcy zmierzali do kradzieży samochodu będącego własnością ofiary. Podczas napadu, jeden z mężczyzn oddał strzał do Marka Papały, pozbawiając go życia.

Policjanci wraz z prokuratorami, na podstawie zgromadzonego materiału, zdecydowali o zatrzymani mężczyzn uczestniczących w napadzie. Wczoraj i dziś w Prokuraturze Apelacyjnej w Łodzi zostały przeprowadzone czynności procesowe z ich udziałem. Zatrzymanym przedstawiono zarzuty popełnienia szeregu przestępstw – dwóm z nich zarzuty zabójstwa Marka Papały, które miało związek z usiłowaniem rozboju z bronią w ręku na jego osobie. Dwaj kolejni podejrzani usłyszeli zarzuty usiłowania napadu rabunkowego na Marka Papałę.

Śledczy ustalili też, że osoby związane z zabójstwem były członkami grupy przestępczej o charakterze zbrojnym i są odpowiedzialne za liczne kradzieże samochodów i napady rabunkowe w latach 90.

mg, pt

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 5.63 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony