Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

11 członków zorganizowanej grupy przestępczej w rękach CBŚ

Data publikacji 08.05.2012

Policjanci Centralnego Biura Śledczego oraz Wydziału do Walki z Przestępczością Samochodową KWP w Krakowie rozbili zorganizowaną grupę przestępczą trudniącą się kradzieżą samochodów na terenie Małopolski i Śląska. Do aresztu trafiło 11 osób podejrzewanych o udział w przestępczym procederze. Funkcjonariusze odzyskali kilka samochodów o wartości około 170 tys. zł. Podczas przeszukań odnaleziono także wiele części samochodowych oraz narzędzia służące do włamań.

Funkcjonariusze rozpracowywali grupę od kilku miesięcy zdobywając wiedzę o osobach zaangażowanych w przestępczy proceder i rolach jakie pełnili w strukturze. Jak ustalono, grupą kierował 37 – letni mieszkaniec Śląska (od kilku lat związany ze środowiskiem złodziei samochodowych), który przydzielał różne zadania poszczególnym jej członkom. „Szef” nadzorował ich działalność ale też wyszukiwał samochody, które miały zostać skradzione i organizował rynki zbytu dla skradzionych już pojazdów. Inne osoby zajmowały się kradzieżą, inne przechowywaniem a jeszcze inne „pośrednictwem” przy sprzedaży. Jedna z osób odpowiedzialna była także za „czujność” w czasie popełniania przestępstw – mając do dyspozycji „krótkofalówkę” nasłuchiwała na paśmie zarezerwowanym dla Policji komunikaty o rozmieszczaniu patroli w danej okolicy by – w razie potrzeby – w porę ostrzec kolegów. Działając w ten sposób grupa skradła co najmniej kilkadziesiąt samochodów – część z nich sprzedano w całości, inne po rozłożeniu na części. Oferty o sprzedaży zamieszczano na portalach aukcyjnych lub też na giełdach samochodowych.

Mimo dobrego zorganizowania grupy policjanci zatrzymali w sumie 11 jej członków, którzy usłyszeli już zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i kradzieży samochodów. Zatrzymania odbywały się jednocześnie w kilkunastu miejscach na terenie Śląska i Małopolski. Jeden z mężczyzn, zaskoczony wizytą funkcjonariuszy, próbował uciec przez okno po „linie” złożonej z prześcieradeł, jednak gdy tylko zdołał zsunąć się z „liny” wpadł prosto w ręce policjantów.

Zatrzymani to osoby w wieku od 25 do 41 lat, mieszkańcy Śląska i Małopolski. Wobec wszystkich zastosowano środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

Sprawa ma charakter rozwojowy, przewidziane są dalsze zatrzymania.

Śledztwo w tej sprawie jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Chrzanowie.

(KWP w Krakowie / mw)
 

Powrót na górę strony