Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

35 pseudokibiców zatrzymanych przez CBŚ

Data publikacji 09.05.2012

Policjanci CBŚ wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Szczecinie i z funkcjonariuszami z garnizonu zachodniopomorskiego i śląskiego zatrzymali 35 mężczyzn będących członkami grup pseudokibiców, którzy organizowali tzw. ustawki i w nich uczestniczyli. W akcji zatrzymania brało udział ponad 300 funkcjonariuszy w tym policyjni antyterroryści. Zatrzymanym mężczyznom grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Działania te były wynikiem wcześniej prowadzonych czynności operacyjnych i procesowych realizowanych przez funkcjonariuszy wchodzących w skład zespołów do zwalczania przestępczości pseudokibiców województwa zachodniopomorskiego, powołanych przez Komendanta Głównego Policji w lutym 2010 roku.

Blisko rok policjanci CBŚ wspólnie z prokuratorami z Prokuratury Okręgowej w Szczecinie prowadzili postępowanie w sprawie „ustawki”, do której doszło w listopadzie 2010 roku pomiędzy pseudokibicami Pogoni Szczecin i Piasta Gliwice. W ramach prowadzonych spraw funkcjonariusze zgromadzili materiał pozwalający na identyfikację osób biorących w niej udział. Ustalono 44 uczestników tego zdarzenia, którymi okazali się mężczyźni w wieku od 20 do 40 lat, na co dzień trenujący boks, sztuki walki i kulturystykę. Zebrane materiały przedstawione w Prokuraturze Okręgowej w Szczecinie, dały podstawę do wydania postanowień o przedstawieniu zarzutów w ramach wszczętego śledztwa.

Ze względu na specyfikę tego typu grup przestępczych, potrzeba była przeprowadzenia jednoczesnych i skoordynowanych działań policyjnych, w których miano zatrzymać większość osób. Cała akcja została szczegółowo zaplanowana. W skład grup prowadzących akcję weszli policjanci z grupy realizacyjnej CBŚ, policjanci z garnizonu zachodniopomorskiego i śląskiego, w tym antyterroryści. W ciągu dwóch dni ponad 300 funkcjonariuszy zatrzymało w sumie 35 osób. Poza zatrzymaniami przeprowadzono ponad 50 przeszukań miejsc zameldowania i pobytu członków grup pseudokibiców.

W wyniku tej realizacji policjanci zabezpieczyli kolejne materiały dowodowe, które po zweryfikowaniu określiły rolę poszczególnych osób w grupach przestępczych.

Zatrzymane osoby zostaną doprowadzone do Prokuratury Okręgowej w Szczecinie i Gliwicach celem przedstawienia zarzutów oraz podjęcia decyzji co do środków zapobiegawczych. Za popełnione przestępstwa grożą im kary do 3 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Szczecinie/ mw)

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 2.87 MB)

Powrót na górę strony