Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Giena”- były szef grupy przestępczej zatrzymany przez CBŚ

Data publikacji 09.05.2012

Funkcjonariusze Wydziału Operacji Pościgowych CBŚ KGP zatrzymali w Warszawie obywatela Białorusi ps. Giena. W mieszkaniu, w którym przebywał mężczyzna, zabezpieczono broń palną oraz ponad 100 sztuk amunicji. Zatrzymany 50-latek, były szef grupy przestępczej działającej w latach 90-tych w Warszawie i woj. mazowieckim, trudniącej się zabójstwami na zlecenie oraz napadami z bronią palną, do stycznia br. odbywał karę pozbawienia wolności za usiłowanie zabójstwa i napady rabunkowe.

„Giena” oceniany w środowisku przestępczym jako osoba o bardzo wysokich kwalifikacjach przestępczych (m.in. bardzo dobrze posługiwał się bronią palną, pełnił służbę w Afganistanie), mający wykształcenie wyższe oraz wiedzę prawniczą, założył grupę przestępczą. W jej skład wchodzili m.in. obywatele byłego ZSRR. Grupa ta w końcu lat 90-tych działała na terenie Warszawy i województwa mazowieckiego zajmując się zabójstwami na zlecenie oraz napadami rabunkowymi z bronią palną. Przestępcy dopuścili się co najmniej kilkunastu ciężkich przestępstw kryminalnych.

W latach 90-tych, kiedy to na ulicach Warszawy toczyły się wojny gangów, grupa „Gieny” wykorzystywana była w porachunkach i walce o wpływy oraz do tzw. mokrej roboty, tj. zabójstw członków rywalizujących grup przestępczych. Od 2000 r. do stycznia 2012 r. „Giena” odbywał karę pozbawienia wolności w zakładach karnych na terenie Polski za usiłowanie zabójstwa i napady rabunkowe.

Po opuszczeniu zakładu karnego działania 50-latka były monitorowane przez policjantów. W chwili uzyskania informacji, że wszedł on w posiadanie broni palnej i amunicji, podjęto decyzję o jego zatrzymaniu. Obywatel Białorusi został zatrzymany dzisiaj w jednym z mieszkań na warszawskiej Woli.

Prowadzący sprawę ustalają w jaki sposób 50-latek wszedł w posiadanie broni, oraz czy nie była ona wykorzystywana, do popełniania innych przestępstw na terenie Polski.

mw / KGP

film i foto: kj / KGP
 

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 14.35 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony