Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Legalizowali” kradzione luksusowe auta

Data publikacji 15.05.2012

Centralne Biuro Śledcze od kilkunastu miesięcy rozpracowywało grupę przestępczą z terenu województwa kujawsko-pomorskiego i zachodnio-pomorskiego, która na podstawie fałszywych dokumentów zajmowała się „legalizacją” luksusowych samochodów BMW X5 i BMW X6. Auta, jak ustalili śledczy, pochodziły z kradzieży na terenie Niemiec. W sprawie prowadzone jest śledztwo nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Bydgoszczy.

W ubiegłym tygodniu policjanci CBŚ przeprowadzili kolejne działania w sprawie dotyczącej rejestracji luksusowych BMW na podstawie sfałszowanych dokumentów. Funkcjonariusze zatrzymali diagnostę z podbydgoskiej stacji kontroli pojazdów, 34-letniego Mariusza Sz., który potwierdzał nieprawdę w dokumentach o przeprowadzonych badaniach diagnostycznych kradzionych pojazdów. Mężczyzna usłyszał już zarzuty.

Ponadto zatrzymano mieszkańca województwa zachodnio-pomorskiego, 47-letniego Bogusława Ś., w przeszłości notowanego za paserstwa oraz przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów, który był jednym z organizatorów przestępczego procederu oraz 49-letniego mieszkańca Bydgoszczy - Dariusza S., który sprzedawał zalegalizowane pojazdy wykorzystując tzw. „słupy” czyli podstawionych właścicieli.

Bogusław Ś. usłyszał zarzuty dziewięciokrotnego posłużenia się sfałszowanymi dokumentami podczas pierwszej rejestracji samochodów BMW X5. Dariusz S. usłyszał zarzuty paserstwa mienia znacznej wartości. Obaj mężczyźni usłyszeli także zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono osobowego mercedesa oraz około 24,5 tys. złotych. Wobec Mariusza Sz. oraz Bogusława Ś. prokurator zastosował poręczenia majątkowe na łączną kwotę 20 tys. złotych, dozór Policji i zakaz opuszczania kraju.

W piątek (11.05.2012 r.) Sąd Rejonowy w Bydgoszczy aresztował Dariusza S. na okres 3 miesięcy.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Śledczy nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Dotychczas w sprawie 12 osób usłyszało 32 zarzuty popełnienia przestępstw. Policjanci odzyskali mienie wartości 967 tys. złotych.

(KWP w Bydgoszczy / mj)

Powrót na górę strony