Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Cios w przestępczość zorganizowaną

Data publikacji 18.05.2012

11 tymczasowo aresztowanych członków zorganizowanej grupy przestępczej to efekt wspólnych działań funkcjonariuszy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi i prokuratorów z Wydziału V ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej. Podejrzanym o kradzieże kilkudziesięciu tirów grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Na podstawie materiałów zebranych przez policjantów z Wydziału Kryminalnego i Dochodzeniowo-Śledczego KWP w Łodzi Prokuratura Apelacyjna wystąpiła do sądu z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie 11 członków zorganizowanej grupy przestępczej. 16 maja wobec wszystkich został zastosowany ten szczególny środek zapobiegawczy. Zatrzymani w ostatnich dniach podejrzani to mężczyźni w wieku od 25 do 60 lat, w większości łodzianie. Kilku już przebywało w aresztach śledczych do innych spraw karnych.

Współdziałali ze sobą co najmniej od sierpnia 2007 roku do początków 2010 roku, choć część zarzutów dotyczy także 2003 roku. W tym okresie dokonali na terenie Łodzi, ale także innych miejscowości w Polsce około 60 kradzieży samochodów ciężarowych , w tym ciągników siodłowych i autocystern z paliwem o łącznej wartości blisko 7 milionów złotych. 191 zarzutów obejmuje także paserstwo części samochodowych i towarów pochodzących ze skradzionych pojazdów.

Podczas przeszukań funkcjonariusze zabezpieczyli na terenie opuszczonej posesji dawnego gospodarstwa rolnego ukryte w sianie dwie jednostki broni palnej, w tym pistolet z tłumikiem. Zostaną one poddane badaniom kryminalistycznym pod kątem ewentualnego wykorzystania w działalności przestępczej.

Złodzieje specjalizowali się w kradzieżach cystern z paliwem, najczęściej obserwowali wytypowane pojazdy, nawet jeżdżąc za nimi po kilka dni, a następnie wyczekując na odpowiedni moment. W pozostałych przypadkach tiry odsprzedawali paserom w całości lub demontowali na części. Ciagniki najprawdopodobniej trafiały poza granice naszego kraju.

Sprawa pozostaje rozwojowa.

(KWP w Łodzi / mg)

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 1.16 MB)

Powrót na górę strony