Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Cenny starodruk odzyskany

Data publikacji 22.05.2012

Detektywi z Komendy Powiatowej Policji w Chodzieży odzyskali bezcenny starodruk skradziony w 2005 roku z biblioteki klasztoru oo. Kamedułów w Krakowie. Dzieło Św. Tomasza z Akwinu „Opera Moralia” z 1597r. odkupił antykwariusz, który poprosił policjantów o sprawdzenie jego pochodzenia.

Sensacyjnego odkrycia dokonali policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Chodzieży, którzy zostali poproszeni przez miejscowego antykwariusza o sprawdzenie pochodzenia starodruku z 1597 roku. Dzieło Św. Tomasza z Akwinu wydane w Antwerpii okazało się oryginałem skradzionym w 2005 roku z biblioteki klasztornej oo. Kamedułów w Krakowie poszukiwanym od lat przez polską Policję i Interpol.

Chodziescy detektywi wspierani przez specjalistów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zabezpieczyli księgę w miejscowym antykwariacie. W tej sprawie wykonali też czynności zmierzające do ustalenia w jaki sposób bezcenne dzieło znalazło się w rękach trzech chodzieżan i wcześniej mieszkańca Obornik. Podczas przeszukania mieszkania i garażu w Obornikach, dokąd prowadził trop, policjanci odnaleźli ponad 300 sztuk amunicji do pistoletów i karabinów.

Detektywi mają już kolejne ślady w tej sprawie.

(KWP w Poznaniu /wm)

Powrót na górę strony