Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

CBŚ rozbiło grupę handlującą ludźmi i wyłudzającą zasiłki

Data publikacji 30.05.2012

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się handlem ludźmi w celu wyłudzenia świadczeń socjalnych. Ofiarami ich przestępczej działalności padło ponad 200 osób. Przestępcy wyłudzili co najmniej 1,5 miliona funtów z tytułu różnych ulg i świadczeń. Dotychczas zatrzymano 10 członków tej grupy. Grozi im kara do 15 lat pozbawienia wolności.

29 maja 2012 r. policjanci z CBŚ zatrzymali członków grupy przestępczej zajmującej się handlem ludźmi. Grupa ta działała od kilku lat, a od roku rozpracowywało ją Centralne Biuro Śledcze. Mechanizm działania grupy był następujący: w  Polsce przestępcy wabili osoby w trudnej sytuacji materialnej obietnicą dobrej pracy w Wielkiej Brytanii. Zachęceni tą perspektywą pokrzywdzeni jechali pod konkretny adres na wyspach, gdzie zabierano im dokumenty rzekomo w celu załatwienia formalności. Potem nieznający języka Polacy byli przetrzymywani w wynajętych mieszkaniach, których nie wolno im było opuszczać. Następnie Polacy byli wożeni do różnych banków. Tam zakładali rachunki, na które miało wpływać ich wynagrodzenie. Przy okazji odwiedzali też różne brytyjskie urzędy, gdzie podpisywali liczne dokumenty, których treści oczywiście nie rozumieli. Po kilkudniowym pobycie wracali do Polski, aby czekać na zakończenie formalności związanych z zatrudnieniem. Niestety atrakcyjnej pracy nigdy nie otrzymywali. Nie wiedzieli nawet, że dokumenty podpisywane w Wielkiej Brytanii były wnioskami o pomoc socjalną. Brytyjskie urzędy rejestrowały kolejne osoby uprawnione do zasiłków i ulg, a następnie przelewały pieniądze na przygotowane wcześniej rachunki bankowe. Pieniądze w całości trafiały do przestępców.

Chciwość organizatorów procederu rosła. Oprócz osób przywożonych z Polski rejestrowali także nieistniejących obywateli naszego kraju, głównie dzieci. W tym celu fałszowali akty urodzenia, dokumenty tożsamości oraz wpisy w paszportach. Każdemu dorosłemu „dopisywano” w paszporcie nawet troje dzieci, na które w tamtym kraju przysługiwały różne świadczenia socjalne. W listopadzie ubiegłego roku w ramach pomocy prawnej brytyjska policja przeszukała biuro finansowe w miejscowości Birmingham, gdzie zabezpieczono około 2 tysiące różnych dokumentów potwierdzających przestępczą działalność tej grupy.

Zebrane dotąd dowody wskazują, iż sprawcy wykorzystali ponad 200 osób, dzięki czemu wyłudzili co najmniej 1,5 miliona funtów. Wcześniej zatrzymano sześcioro łodzian w wieku od 34 do 44 lat. Decyzją sądu pięć osób tymczasowo aresztowano, a jedną objęto dozorem policyjnym.

(KWP w Łodzi / mg)

Film CBŚ rozbiło grupę handlującą ludźmi i wyłudzającą zasiłki

Opis filmu: handel ludźmi, wyłudzenia

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik CBŚ rozbiło grupę handlującą ludźmi i wyłudzającą zasiłki (format flv - rozmiar 11.77 MB)

Powrót na górę strony