Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pseudokibice obejrzą mecze Reprezentacji Polski w czasie Euro 2012 tylko w telewizji

Data publikacji 01.06.2012

Policjanci zatrzymali 10 pseudokibiców, którzy w dniu meczu derbowego Łodzi wzięli udział w nielegalnym zbiegowisku i dopuścili się czynnej napaści, znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej policjantów. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności. Na tym etapie prokuratura zastosowała poręczenia majątkowe, dozory policyjne oraz zakazy wstępu na mecze ŁKS i reprezentacji Polski rozgrywane zarówno na terenie RP, jak i poza granicami.

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością przeciwko Życiu i Zdrowiu Komendy Miejskiej Policji w Łodzi skrupulatnie analizowali materiał z 9 kwietnia 2012 roku, kiedy to w związku z derbami Łodzi doszło do kilku incydentów na terenie miasta. W rejonie wiaduktu przy ulicy Bandurskiego grupa pseudokibiców ŁKS obrzuciła zabezpieczających przemarsz mundurowych kamieniami, butelkami i petardami.

W ostatnich dniach, na podstawie zebranego materiału dowodowego i nakazów wydanych przez Prokuraturę Rejonową Łódź-Polesie, policjanci zatrzymali łącznie 10 osób. 28 maja 2012 roku około 13.00 wpadł 22-letni mieszkaniec ulicy Obywatelskiej. Następnego dnia funkcjonariusze doprowadzili do prokuratury trzech kolejnych chuliganów z Polesia i Górnej w wieku 19, 20 i 27 lat. 31 maja zarzuty usłyszało 6 pseudokibiców, do których wczesnym rankiem dotarli policjanci. To łodzianie w wieku od 17 do 25 lat.

Prokuratura wobec dziewięciu podejrzanych zastosowała jako środek zapobiegawczy dozór policyjny, zobowiązujący ich do kilkukrotnego stawiennictwa w ciągu tygodnia w IV Komisariacie i poręczenie majątkowe w wysokości do 5 tys. złotych, a także postanowiła o zakazie wstępu na mecze piłki nożnej ŁKS i reprezentacji Polski, zarówno na terenie naszego kraju, jak i poza jego granicami .

Przypomnijmy, że 9 kwietnia na stadionie przy al. Unii Lubelskiej ŁKS zmierzył się z Widzewem Łódź. Decyzją klubu gospodarzy widowisko sportowe odbyło się bez udziału kibiców gości. Dzięki właściwemu zabezpieczeniu, na terenie miasta nie doszło do żadnej konfrontacji antagonistycznie nastawionych grup. Policjanci odnotowali kilka incydentów, między innymi przy al. Piłsudskiego gdzie zgromadziła się kilkusetosobowa grupa kibiców Widzewa deklarująca chęć dopingowania swoich piłkarzy. Niestety nie wszyscy zachowywali się zgodnie z prawem. Dwie osoby zostały zatrzymane w związku ze znieważeniem policjantów. Łącznie mundurowi podczas całej operacji zatrzymali 7 osób w wieku od 19 do 24 lat, głównie z powodu niewłaściwego zachowania w stosunku do mundurowych. Dwie osoby trafiły do policyjnego aresztu za pobicie innego kibica. Większość zatrzymanych znajdowała się pod wpływem alkoholu i czynności procesowe zostały przeprowadzone po ich wytrzeźwieniu. Mundurowi wylegitymowali w trakcie zabezpieczenia ponad 350 osób, nałożyli kilkanaście mandatów karnych, a w stosunku do 7 sprawców wykroczeń skierowali wnioski o ukaranie do sądu.

(KWP w Łodzi / mj)
 

Powrót na górę strony