Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

EURO 2012 przebiega w Polsce spokojnie

Data publikacji 11.06.2012

Minister Jacek Cichocki podsumował ostatnią dobę pod kątem bezpieczeństwa turnieju EURO 2012 w Polsce. Szef MSW podkreślił na konferencji prasowej, że 10 czerwca, podobnie jak poprzednie dni, przebiegł stosunkowo spokojnie. Dotąd od początku mistrzostw EURO 2012 w Polsce, na stadionach i w Strefach Kibica bawiło się łącznie 905 tys. kibiców. Spośród tej liczby policja zatrzymała 72 osoby, z czego połowa była pod wpływem alkoholu. To zdecydowanie mniej niż notuje policja podczas innych długich weekendów.

Trzecia doba upłynęła stosunkowo spokojnie – podkreślił Jacek Cichocki minister spraw wewnętrznych podczas konferencji prasowej, z udziałem Joanny Muchy minister sportu i turystyki oraz Marcina Herry prezesa spółki PL.2012.

Minister Jacek Cichocki zwracał uwagę, że najpoważniejsze zdarzenie minionej doby, jeśli chodzi o zakłócenia porządku publicznego, miało miejsce na Rynku w Poznaniu. 10 czerwca doszło do bójki pomiędzy kibicami chorwackimi. Policja natychmiast interweniowała. Funkcjonariusze policji rozdzielili awanturujących się kibiców i nie doprowadzili do ich ponownego starcia, w innym miejscu. Minister Jacek Cichocki poinformował, że szef chorwackiego MSW zwracał uwagę na antagonizmy między kibicami drużyn ze Splitu i Zagrzebia. Policja posiadała ocenę ryzyka, wiedząc o możliwych bójkach pomiędzy kibicami tych drużyn, była do tego dobrze przygotowana – dodał minister Jacek Cichocki.

Od 8 czerwca br. do 11 czerwca br. zatrzymano łącznie 72 osoby – poinformował minister Jacek Cichocki. Dodał także, że dla przykładu, podczas innych długich weekendów, liczba zatrzymywanych przez policję osób zakłócających porządek publiczny, jest znacznie większa.

Wśród 72 zatrzymanych dotąd osób, zakłócających porządek publiczny podczas turnieju jest 41 obywateli Polski, 4 z Ukrainy, 10 z Rosji, 7 z Chorwacji, 7 z Irlandii, 1 z Anglii oraz 2 osoby, których obywatelstwo ustala policja. Połowa z zatrzymanych przez policję osób była pod wpływem alkoholu. Aktualnie policja prowadzi względem tych osób dalsze czynności służbowe. Minister dodał, że wśród zatrzymanych dominowały dotąd osoby wywołujące awantury i próbujące dokonać kradzieży.

Minister Jacek Cichocki poinformował podczas konferencji, że policja upubliczniła 10 czerwca wizerunki kibiców rosyjskich, którzy pobili stewardów na stadionie we Wrocławiu, po meczu Rosja-Czechy. Minister zaznaczył, że „po upublicznieniu wizerunków, żadna z tych osób nie może czuć się bezkarnie”. Szef MSW podkreślał przy tym dobrą współpracę polskiej policji ze służbami rosyjskimi. Przekazał, że poszkodowani złożyli swoje zeznania, a policja prowadzi dalsze czynności.

W trakcie trzeciego dnia EURO 2012, kibice oglądali mecze na stadionach w Gdańsku i w Poznaniu oraz w Strefach Kibica na terenie całego kraju. Zarówno w Gdańsku, jak i w Poznaniu – miastach, w których w niedzielę rozgrywano mecze Euro 2012 – było spokojnie. Według danych policji miejsca, w których w Poznaniu gromadzili się kibice, zabezpieczało około 2,5 tys. policjantów. Nad bezpieczeństwem w czasie imprezy w Gdańsku czuwało 1,5 tys. funkcjonariuszy oraz patrole policjantów z zagranicy: Hiszpanii, Włoch i Niemiec.

(MSW) / ej,pt
 

Powrót na górę strony