Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Poznań – Pierwsze wyroki skazujące dla łamiących prawo podczas EURO 2012

Data publikacji 12.06.2012

Do tej pory, w związku z zabezpieczeniem Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012r. policja w Poznaniu zatrzymała łącznie 29 osób. Było to kilkunastu Irlandczyków, Polaków i czterech Chorwatów. Byli oni zatrzymani po różnych incydentach, do jakich doszło w centrum miasta i na stadionie. Wyroki zapadły w trybie przyspieszonym, kilkadziesiąt godzin po zatrzymaniu.

Zatrzymany został między innymi Chorwat, który 10 czerwca, podczas meczu pomiędzy reprezentacją Chorwacji i Irlandii wbiegł na płytę boiska. Służba ochrony go zatrzymała i przekazała Policji. Został ona oskarżony przed sądem za załamanie przepisów ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych i w trybie przyspieszonym skazany na 2 tys. złotych grzywny i 3 lata zakazu stadionowego.

Zatrzymani zostali również dwaj uczestnicy bójki, do której doszło również 10 czerwca po południu na Starym Rynku w Poznaniu. Obaj mężczyźni również zostali osądzeni w trybie przyspieszonym i ukarani grzywną po 2 tys. złotych każdy.

W niedzielę w nocy policjanci dbający o bezpieczeństwo, w centrum miasta zatrzymali dwóch Irlandczyków, którzy zdemolowali restaurację. W trakcie przesłuchań, zatrzymani porozumieli się z właścicielem restauracji, pokryli koszty zniszczonego wyposażenia lokalu. Właściciel po otrzymaniu pieniędzy wycofał wniosek o ściganie.

W nocy po niedzielnym meczu na Starym Rynku w Poznaniu został zatrzymany Polak za udział w bójce i zniszczenie mienia. Sąd w trybie przyspieszonym skazał go na grzywnę w wysokości tysiąca złotych oraz 500 złotych rekompensaty dla właściciela lokalu.

Pozostali zatrzymani dopuścili się drobnych występków, tak jak wyżej wymienieni stanęli przed sądem w trybie przyspieszonym i zostali skazani wyrokami.

Pomimo odnotowanych incydentów policja ocenia stan bezpieczeństwa na dobrym poziomie. Od początku piłkarskich mistrzostw, w Poznaniu przebywa kilkadziesiąt tysięcy kibiców. Biorąc pod uwagę tak dużą liczbę osób gromadzących się zwłaszcza w okolicach Starego Rynku odnotowane przypadki łamania prawa należy uznać za incydentalne.

(KWP w Poznaniu / mw)

Powrót na górę strony