Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Warszawa gotowa na dzisiejszy mecz

Data publikacji 12.06.2012

Warszawa, jej służby medyczne i porządkowe, jest przygotowana na mecz Polska-Rosja - poinformowała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. W stolicy będzie pracowała rekordowa liczba lekarzy i ratowników medycznych. W gotowości pozostaje także policja.

"We wtorek będzie pracowała rekordowa liczba pracowników obsługi medycznej: 24 zespoły wyjazdowe, ok. 250 lekarzy i ratowników medycznych, których będzie wspierać 25 wolontariuszy. W porównaniu z dniem otwarcia jest to liczba blisko dwa razy większa" - powiedziała na wtorkowej konferencji prasowej Gronkiewicz-Waltz.

Podkreśliła, że w gotowości są także funkcjonariusze policji, którzy zabezpieczają m.in. miejsca pobytowe i treningowe reprezentacji narodowych, okolice Stadionu Narodowego i Strefę Kibica. W ocenie stołecznego ratusza, podczas meczu Polska-Rosja w największej w Polsce Strefie Kibica, mogącej pomieścić nawet 100 tys. miłośników piłki nożnej, padnie frekwencyjny rekord.

Prezydent podkreśliła też sprawność funkcjonowania stołecznego monitoringu. "W Warszawie jest ponad 5 tys. kamer. Wszystkie zdarzenia są rejestrowane. Potem, oczywiście w razie konieczności, są analizowane przez policję" - mówiła Gronkiewicz-Waltz.

Przed meczem Polska-Rosja, który rozpocznie się o godz. 20.45, swój przemarsz zapowiedzieli rosyjscy kibice. Ratusz podaje, że grupa ok. 5 tys. Rosjan zbierze się ok. godz. 17.30 naprzeciwko Muzeum Wojska Polskiego i przejdzie przez Most Poniatowskiego na Stadion Narodowy. Przemarsz - jak zapewnili rosyjscy kibice władze Warszawy - nie będzie miał charakteru politycznej manifestacji.

Rzecznik Komendy Stołecznej Policji Maciej Karczyński poinformował, że w związku z meczem na ulicach miasta będą zwiększone patrole policji. "Wierzymy, że tak naprawdę do niczego nie dojdzie. Oczywiście drobne incydenty będą, ale one są zawsze przy tak dużych imprezach" - powiedział Karczyński.

Policjant zaapelował, by kibice poruszający się po Warszawie mieli przy sobie dowody osobiste, co ułatwi im wejście na stadion. Poinformował, że po meczu na Moście Poniatowskiego będzie obowiązywał jedynie ruch w stronę centrum miasta. Przypomniał również o procedurach bezpieczeństwa, zwłaszcza wnoszenia materiałów pirotechnicznych na stadion. "W myśl polskiego prawa to jest zabronione i grozi za to odpowiedzialność karna, również dla cudzoziemców" - przestrzegł rzecznik.

Ratusz poinformował ponadto o zwiększeniu liczby połączeń kolejowych i lotniczych. Dla kibiców z Rosji przygotowano specjalne połączenia kolejowe; po meczu fanów rozwozić będą 22 pociągi PKP Intercity - 11 tuż po spotkaniu i 11 w godzinach porannych. Ponadto władze miasta przypomniały o zmianach organizacji ruchu, m.in. od godz. 16 wyłączonych z ruchu zostanie część ulic w centrum miasta, m.in. północna jezdnia Alei Jerozolimskich oraz sąsiadująca ze Stadionem Narodowym al. Zieleniecka.

(PAP / mw)

Powrót na górę strony