Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wrocławskie służby gotowe na mecz Czechy-Grecja

Data publikacji 12.06.2012

Wrocław jest gotowy na popołudniowy mecz Czechy-Grecja oraz transmisję odbywającego się w Warszawie meczu Polska-Rosja – zapewnili we wtorek przedstawiciele władz miasta.

Jak poinformował we wtorkowe popołudnie rzecznik wrocławskiego magistratu Paweł Czuma, przed popołudniowym meczem na Stadionie Miejskim służby tego dnia rano po raz ostatni skontrolowały stan swojego przygotowania i wymieniły informacje. "Wszystkie służby są w stanie podwyższonej gotowości" - zapewnił Czuma.

Po południu ulice Wrocławia mają wspólnie patrolować policjanci polscy, czescy i greccy. Udział w tych patrolach zapowiedziało 50 policjantów z Czech i 10 z Grecji. Porządku w mieście będzie też pilnowało 200 strażników miejskich (115 samodzielnych patroli strażników i 21 wspólnych z policjantami).

Na Stadionie działać będzie 8 punktów medycznych (6 dla kibiców, 1 dla vipów, 1 dla zawodników i sędziów). Nad bezpieczeństwem kibiców ma czuwać 8 lekarzy, ratownik, 20 medycznych patroli pieszych i 9 zespołów pieszych. W Strefie Kibica przy wrocławskim Rynku pracować będzie 6 medycznych patroli pieszych, 2 lekarzy w punkcie medycznym i 3 zespoły wyjazdowe.

Po zakończeniu meczu Czechy-Grecja na telebimach Stadionu Miejskiego nie będzie transmitowany mecz Polska-Rosja. Kibice chcący oglądać to spotkanie, powinni przemieścić się do jednej z wrocławskich stref kibica – głównej Strefy Kibica przy Rynku, Strefy przy Hali Stulecia lub Fan Strefy przy ul. Lotniczej.

W razie gdyby liczba kibiców w najpopularniejszej dotąd Strefie Kibica przy Rynku zbliżała się do maksymalnej (30 tys. osób), miejscy wolontariusze (w zielonych koszulkach) rozmieszczeni na trasach przejazdu ze Stadionu do centrum i wokół Rynku mają informować o tym kibiców i kierować ich do pozostałych stref. Wolontariusze będą otrzymywali informacje o bieżącej sytuacji sms-ami.

Na wtorkowy mecz na Stadionie Miejskim we Wrocławiu kibiców dowozić będzie 138 dodatkowych pojazdów komunikacji miejskiej; do rozwiezienia fanów piłki nożnej po meczu skierowane zostaną 122 dodatkowe pojazdy.

Chodzi o specjalne linie autobusowe F1 (od rana do meczu - między lotniskiem, a wrocławskim Rynkiem; po meczu - z powrotem na lotnisko spod Galerii Dominikańskiej), S1 (od rana do meczu między wrocławskim lotniskiem, a Stadionem i po meczu – w drugą stronę) oraz S2 (między Rynkiem i Stadionem przed meczem i w drugą stronę po meczu).

Stadion z centrum miasta przed i po meczu skomunikują też specjalne linie tramwajowe T1 (z ul. Świdnickiej do ul. Królewieckiej przy Stadionie, a po meczu z ul. Królewieckiej do Rynku) oraz T2 (między Galerią Dominikańską, a Leśnicą - z przystankiem w okolicy Stadionu). Od godz. 15. przeorganizowane zostaną też trasy innych użytecznych dla kibiców linii tramwajowych.

Prócz autobusów i tramwajów, z dworca Wrocław Główny – obok regularnych pociągów - odjeżdżać będą do przystanku Wrocław Stadion pociągi specjalne – o godz. 15.28, 16.00 i 16.30. Kursy w drugą stronę przewidziano o godz. 20.10, 20.25, 20.50 i 21.05.

Bilety na wtorkowy mecz Czechy-Grecja upoważniają do bezpłatnych przejazdów komunikacją w obrębie miasta (również kursami specjalnymi) – od poniedziałkowej północy do środowego południa.

Na czas mistrzostw na terenie całego miasta i przy stadionie uruchomione zostały dodatkowe parkingi – na ok. 8 tys. samochodów. Do wszystkich tych parkingów od głównych wjazdów do miasta prowadzą strzałki z logo EURO 2012. Największe z nich są przy ulicach Kamiennej, Sudeckiej, Ślężnej, Bardzkiej, Żmigrodzkiej i Grabiszyńskiej. Do centrum można stamtąd sprawnie komunikacją miejską. O informacje można też pytać wolontariuszy.

We wtorek obowiązuje zakaz parkowania na sześciu ulicach w ścisłym centrum Wrocławia, wokół zlokalizowanej w Rynku głównej Strefy Kibica. Zamknięta dla ruchu została też sąsiadująca ze Stadionem Miejskim Aleja Śląska.

Na ciągu ulic Kazimierza Wielkiego, św. Mikołaja, Legnickiej, Lotniczej do ul. Górniczej od godz. 15. wydzielony zostanie prawy pas ruchu - dla komunikacji miejskiej i pojazdów uprzywilejowanych. Zamknięty dla ruchu został obszar w centrum wokół Strefy Kibica, ograniczony ulicami Kazimierza Wielkiego, Grodzką i Piaskową. Po meczu na kilku skrzyżowaniach – głównie wokół Stadionu - ruchem będzie kierowała policja.

Drugi z trzech planowanych meczów na wrocławskim Stadionie Miejskim ma obserwować ok. 15 tys. fanów piłki nożnej z Polski, ok. 12 tys. kibiców z Czech oraz ok. 4 tys. kibiców z Grecji. W głównej Strefie Kibica na Rynku spodziewanych jest kolejnych kilka-kilkanaście tysięcy Czechów, ok.. dwóch tysięcy Greków i wielu Polaków.

(PAP / mw)

Powrót na górę strony