Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Działania policji podczas zabezpieczenia meczu Polska-Rosja

Data publikacji 13.06.2012

Ponad 180 pseudokibiców, którzy zakłócali spokój i porządek na terenie miasta, zatrzymali policjanci w Warszawie. Do incydentów doszło między innymi podczas przemarszu na stadion, na tyłach Strefy Kibica oraz w innych częściach Warszawy. Wśród zatrzymanych są między innymi kibice drużyny polskiej, jak i rosyjskiej. Policjanci prowadzą czynności wobec osób, które dopuściły się chuligańskich wybryków.

Policjanci czuwali nad bezpieczeństwem osób oglądających mecz Polska – Rosja na Euro 2012, który był olbrzymim wydarzeniem sportowym. Miliony Polaków przed telewizorami, tysiące na Stadionie Narodowym oraz w Strefie Kibica w Warszawie dopingowały biało – czerwonych. Niestety, nie wszyscy zamierzali uczestniczyć w widowisku sportowym. Aby pohamować agresywne, wulgarne i niezgodne z prawem zachowania potrzebna była interwencja funkcjonariuszy policji.

Pierwsze interwencje miały miejsce podczas przemarszu kibiców mostem Poniatowskiego. Pseudokibice próbowali skonfrontować się ze sobą. Reakcja funkcjonariuszy była natychmiastowa i zdecydowana. Nie dopuszczono do eskalacji agresji. Funkcjonariusze zatrzymali najbardziej agresywnych chuliganów – kibiców obu drużyn. Do jednostek policji trafiło 56 osób. Jak wynikało z informacji służb medycznych, 10 osób, w tym 7 Polaków, 2 Rosjan i jeden Niemiec, odniosło obrażenia, które nie zagrażały ich życiu. Dzięki natychmiastowej interwencji policjantów nie doszło do dalszej konfrontacji grup pseudokibiców z Polski i Rosji.

Policjanci podjęli kolejne interwencje przy ulicach Marszałkowskiej i Chmielnej oraz w rejonie Nowego Światu. Działania policji były skierowane przeciwko pseudokibicom, których agresywne zachowanie zagrażało bezpieczeństwu innych osób. Wandale dopuszczali się niszczenia mienia oraz atakowali funkcjonariuszy, rzucając w ich stronę kamieniami i innymi przedmiotami.

Policjanci zatrzymali łącznie 184 osoby, w tym 156 Polaków, 25 obywateli Rosji, a także obywatela Hiszpanii, Węgier i Algierii. 33 osoby zostały przewiezione do izby wytrzeźwień. W zamieszkach obrażenia odniosło 10 policjantów, którym udzielono pomocy medycznej. Przy niektórych z zatrzymywanych osobach policjanci znajdowali niebezpieczne narzędzia, między innymi kastety i pałki, a także ochraniacze na zęby.

Czynności cały czas trwają. Policjanci przeglądają monitoring i nagrania z kamer, pod kątem identyfikacji jak największej liczby osób, które dopuściły się zachowań chuligańskich.

(KSP / mw)
 

Film Działania policji podczas zabezpieczenia meczu Polska-Rosja

Opis filmu: euro 2012, pseudokibice

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Działania policji podczas zabezpieczenia meczu Polska-Rosja (format flv - rozmiar 12.87 MB)

Powrót na górę strony