Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbito zorganizowaną grupę przestępczą, wśród zatrzymanych są pseudokibice

Data publikacji 15.06.2012

27 członków zorganizowanej grupy przestępczej zatrzymali policjanci CBŚ wspólnie z funkcjonariuszami Warmińsko – Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki Straży Granicznej w Gołdapi i pracownikami Urzędu Kontroli Skarbowej w Olsztynie. Wśród zatrzymanych są osoby podejrzane o kierowanie grupą. Zatrzymani podejrzani są o wprowadzanie do obrotu znacznych ilości nielegalnego alkoholu i papierosów. Jak wynika z ustaleń, część grupy to pseudokibice jednej z drużyn piłkarskich.

Policjanci Centralnego Biura Śledczego wspólnie z funkcjonariuszami Warmińsko – Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej Placówki Straży Granicznej w Gołdapi i pracownikami Urzędu Kontroli Skarbowej w Olsztynie, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Olsztynie, zatrzymali 27 członków zorganizowanej grupy przestępczej w wieku od 29 do 62 lat. Część grupy stanowili pseudokibice jednej z drużyn piłkarskich. Podejrzani wpadli w ręce stróżów prawa na terenie województw: warmińsko - mazurskiego, łódzkiego, mazowieckiego, podlaskiego, śląskiego i wielkopolskiego  Funkcjonariusze od ponad roku prowadzili działania mające na celu rozpracowanie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wprowadzaniem do obrotu znacznych ilości nielegalnego alkoholu i papierosów. W efekcie policjanci ustalili na terenie województwa łódzkiego miejsce nielegalnego oczyszczania skażonego alkoholu etylowego, który następnie był wprowadzany do obrotu w formie spożywczej.

Ponadto ustalili na terenie województwa warmińsko - mazurskiego i podlaskiego trzy magazyny, w których przechowywane były papierosy bez obowiązujących oznaczeń skarbowych akcyzy. Z ustaleń policjantów wynika, że członkowie grupy wprowadzili do obrotu ponad 109 tysięcy litrów nielegalnego alkoholu o czarnorynkowej wartości ponad 8,7 milionów złotych i papierosy bez odpowiednich oznaczeń skarbowych akcyzy w ilości nie mniejszej niż 470 tysięcy paczek o wartości czarnorynkowej ponad 5,5 miliona złotych. Narazili tym samym Skarb Państwa na straty w wysokości 11 milionów złotych. W wyniku podjętych działań funkcjonariusze zabezpieczyli m. in. kompletną linię technologiczną służącą do oczyszczania skażonego alkoholu etylowego, 23 tysiące litrów alkoholu, prawie 157 tysięcy paczek papierosów bez akcyzy oraz ponad 1,5 tysiąca kilogramów krajanki tytoniowej o wartości czarnorynkowej około 450 tysięcy złotych.

Zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą przedstawiono 42-letniemu Dariuszowi T., 33-letniemu Tomaszowi R. i 32-letniemu Jarosławowi M. Dziewięciu członków grupy zastało tymczasowo aresztowanych, wobec 28 osób zastosowano poręczenia majątkowe o łącznej wartości około 300 tysięcy złotych oraz 14 dozorów policyjnych. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie o łącznej wartości około 800 tysięcy złotych. Większość mężczyzn była już wcześniej karana m. in. za przestępstwa narkotykowe i skarbowe.  

(KWP w Olsztynie /wm / mw)
 

Powrót na górę strony