Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ustalenia w sprawie zaginionego kibica

Data publikacji 21.06.2012

Prokuratura i policjanci z Bydgoszczy wyjaśniają okoliczności śmierci 21-letniego Irlandczyka, którego zwłoki znaleziono wczoraj na terenie Jazu Farnego, w wodach Kanału Bydgoskiego. Zaginięcie młodego kibica zgłosili w niedzielę po południu w bydgoskim komisariacie na Szwederowie jego koledzy.

Od momentu przyjęcia zgłoszenia o zaginięciu 21-letniego obywatela Irlandii policjanci przystąpili do poszukiwań. Zakrojone na szeroką skalę działania nie były łatwe zwłaszcza, że żadne sygnały ani ustalenia nie wyjaśniały okoliczności, w jakich młody mężczyzna odłączył się od grupy swoich kolegów. Wiadomo było, że mogło to być w niedzielę około godz. 2:00 w nocy.

W akcję nagłośnienia zaginięcia szeroko włączyły się wszystkie media, co spowodowało ogromne zainteresowanie tą sprawą. Policjanci odbierali wiele telefonów z informacjami, co mogło się stać oraz z wiadomościami, że był on widziany w różnych częściach Polski, a także poza jej granicami. W tej sytuacji, niezwykle ważne były także informacje od rodziny zaginionego, która pozostała w Irlandii.

Kontakty z ambasadorem Irlandii Panem Eugenem Hutchinsonem i Zastępcą Szefa Misji Panem Eddie Branniganem okazały się bardzo pomocne w tej sprawie. Kilkukrotne spotkania z szefami Policji zarówno wojewódzkiej, jak i bydgoskiej umożliwiły bieżące informowanie bliskich zaginionego o sytuacji.

Wczoraj (20.06) rano policjanci wspólnie ze strażakami wznowili poszukiwania na Brdzie, a także rozpoczęli przeszukiwanie Kanału Bydgoskiego. Krótko po godz. 11.00 podczas działań na terenie Jazu Farnego znaleziono zwłoki mężczyzny. Na miejsce skierowana została grupa dochodzeniowo-śledcza. Pod nadzorem prokuratora z Prokuratury Bydgoszcz Południe trwały oględziny. Po zakończonych na miejscu czynnościach prokurator potwierdził, że przy mężczyźnie znaleziono dokumenty na nazwisko poszukiwanego Irlandczyka, telefon komórkowy i pieniądze.

Późnym wieczorem członkowie rodziny, którzy przylecieli do Bydgoszczy, podczas okazania potwierdzili tożsamość mężczyzny. Dzisiejsza sekcja zwłok wskaże przyczynę śmierci młodego człowieka. Śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci nadzoruje Prokuratura Rejonowa Bydgoszcz-Południe.

Dziś szefowie kujawsko-pomorskiej Policji ponownie spotkali się z ambasadorem Irlandii Panem Eugenem Hutchinsonem, który wyraził podziękowania władzom, w szczególności służbom ratowniczym, grupom poszukiwawczym oraz mieszkańcom Bydgoszczy za podjęte wysiłki w celu odnalezienia Jamesa.

(KWP w Bydgoszczy / mj)
 

Powrót na górę strony