Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

CBŚ: Zlikwidowano kolejny szlak przemytu narkotyków – zabezpieczono 400 kg kokainy

Data publikacji 22.06.2012

400 kg kokainy zabezpieczono we wspólnej operacji Centralnego Biura Śledczego oraz francuskiej służby celnej DNRED we współpracy z angielskim Border Force (UKBA) podczas kontroli polskiego jachtu morskiego w okolicach angielskiego portu Portsmouth. Zatrzymano dwóch mężczyzn notowanych już w policyjnych kartotekach za działalność przestępczą. Szacowana czarnorynkowa wartość skonfiskowanych narkotyków to ok.160 mln zł.

Polski jacht morski skontrolowała angielska straż przybrzeżna. Ujawnione 400 kg kokainy ukryte było w specjalnie do tego celu przygotowanych skrytkach stanowiących element konstrukcji jachtu. Jednostka przypłynęła z Karaibów natomiast jej załogę stanowili dwaj obywatele polscy wcześniej notowani już za działalność przestępczą. Obaj mężczyźni zostali zatrzymani.

Kokaina trafić miała na rynek europejski. Posłużyć mogła do jednoczesnego odurzenia około 8 milionów osób. Szacowana czarnorynkowa wartość skonfiskowanych narkotyków to ok. 160 milionów złotych.

Zatrzymane osoby odpowiedzą za przemyt narkotyków przed brytyjskim wymiarem sprawiedliwości.

Centralne Biuro Śledcze KGP prowadzi działania przeciwko zorganizowanej przestępczości narkotykowej nie tylko na terenie kraju ale również poza jego granicami. We współpracy z innymi partnerami Biuro angażuje się m.in. w działania realizowane w regionie Ameryki Południowej i Karaibów. Tego typu operacje pozwalają na rozbicie zorganizowanych grup przestępczych oraz przerwanie szlaków przemytu odsuwając tym samym zagrożenie jakim jest przestępczość narkotykowa daleko od granic Polski i Europy.

(CBŚ/mw)

Foto: Francuska służba celna DNRED

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony