Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci z CBŚ uderzyli w nielegalny tytoniowy biznes

Data publikacji 23.06.2012

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego zlikwidowali na terenie powiatu kłodzkiego nielegalną wytwórnię wyrobów tytoniowych. W wyniku przeprowadzonej realizacji funkcjonariusze zatrzymali na gorącym uczynku - podczas produkcji czterech mężczyzn. Podejrzani trafili do policyjnego aresztu. Straty powstałe na szkodę Skarbu Państwa, w wyniku nielegalnej działalności wytwórni, szacuje się na kwotę nie mniejszą niż 1,5 miliona złotych.

Na terenie województwa dolnośląskiego od pewnego czasu pojawiały się spore ilości wyrobów tytoniowych bez polskiej akcyzy. Sprawą zajęli się policjanci z Centralnego Biura Śledczego. W wyniku rozpoznania, prowadzonego w tej sprawie, na podstawie gromadzonego materiału i jego szczegółowej analizy, funkcjonariusze ustalili i zlokalizowali źródło.

Okazało się, że na terenie powiatu kłodzkiego działa nielegalna wytwórnia krajanki tytoniowej. Wytwórnia zorganizowana była na terenie jednego z gospodarstw rolnych. Gdy policjanci w wyniku przeprowadzonej realizacji, po wcześniejszym zabezpieczeniu terenu, weszli na teren posesji okazało się, że trwa tam właśnie produkcja. W wyniku przeprowadzonych działań funkcjonariusze zatrzymali czterech, kompletnie zaskoczonych mężczyzn, którzy cięli w danym momencie liście tytoniu. Zatrzymani, to mieszkańcy powiatu kłodzkiego, w wieku od 22 do 46 lat.

Znajdujące się na terenie posesji budynki gospodarcze były przystosowane do poszczególnych etapów produkcji. Policjanci ujawnili tam magazyn, suszarnię i pomieszczenia do cięcia tytoniu. Na miejscu zabezpieczyli także ponad 1,5 tony liści oraz 50 kilogramów gotowej już krajanki. Funkcjonariusze zabezpieczyli również kompletną linię technologiczną, m.in. maszyny, substancje do chemicznego uzdatniania suszu, sita i wentylatory. W przeprowadzonych na miejscu czynnościach uczestniczyli też funkcjonariusze służby celnej.

Jak ustalili policjanci liście tytoniu pochodziły z państw europy południowej. Gotowy produkt, który wychodził z wytwórni, trafiał na rynki województwa dolnośląskiego i województw ościennych. Zatrzymanym za nielegalną produkcję wyrobów tytoniowych grożą teraz nawet do 2 lat pozbawienia wolności oraz wysokie kary finansowe. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono mienie należące do zatrzymanych o wartości ponad 100 tys. złotych.

Obecnie policjanci w dalszym ciągu wyjaśniają szczegółowo wszystkie okoliczności tej sprawy. Straty powstałe na szkodę Skarbu Państwa, w wyniku nielegalnej działalności wytwórni, szacuje się na kwotę nie mniejszą niż 1,5 miliona złotych.

 

KWP Wrocław/gp

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 12.54 MB)

Powrót na górę strony