Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Akt oskarżenia przeciwko nieuczciwej komornik

Data publikacji 26.06.2012

Śląscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępstw korupcyjnych zakończyli postępowanie w sprawie komornik sądowej, która przekraczając swoje uprawnienia przywłaszczyła mienie należące do jej wierzycieli. Akt oskarżenia przeciwko podejrzanej trafił już do Sądu Okręgowego w Częstochowie. Kobiecie grozi kara do 10 lat więzienia.

Na ślad przestępczej działalności 62-letniej kobiety natrafiono w 2009 roku po kontroli finansowej przeprowadzonej w kancelarii komorniczej, w której podejrzana była zatrudniona. Śledczy musieli bardzo skrupulatnie przeanalizować dokumentację dotyczącą prowadzonych przez kobietę postępowań egzekucyjnych. W tym celu Śląski Komendant Wojewódzki w Katowicach powołał specjalną grupę śledczą, w skład której wchodzili policjanci wydziałów do walki z korupcją z KWP w Katowicach oraz KMP w Częstochowie.

W trakcie wszczętego postępowania, podczas którego przesłuchano ponad pięciuset świadków ustalono, że podejrzana pełniąc funkcję komornika od 2004 do 2007 roku w prowadzonych postępowaniach alimentacyjnych nie przekazywała lub przekazywała wierzycielom środki pieniężne w kwotach mniejszych niż wynikałoby to z przepisów powszechnie obowiązującego prawa. Śledczy ustalili, że w wyniku przestępczej działalności pokrzywdzonych zostało 389 osób. Nieuczciwa komornik, wskutek nagannych praktyk, zagarnęła około 213 000 złotych. Kobieta przyznała się do winy. Osobom pokrzywdzonym zwróciła pieniądze, które uprzednio zaliczyła na poczet tzw. opłaty stosunkowej.

Nadzorująca śledztwo Prokuratura Okręgowa w Częstochowie skierowała wobec podejrzanej akt oskarżenia do sądu z wnioskiem o wydanie wyroku skazującego.

(KWP w Katowicach /wm)

Powrót na górę strony
Polska Policja