Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Udawali hydraulików i okradali starsze osoby

Data publikacji 28.06.2012

Krakowscy policjanci zatrzymali osoby, które udając hydraulików okradały starsze osoby. Podejrzani wpadli kiedy wracali z kolejnej kradzieży. Funkcjonariusze odzyskali skradzione pieniądze. Zatrzymani odpowiedzą za kradzieże na terenie Małopolski, Śląska i Mazowsza.

Sposób działania sprawców był prosty – najpierw w wybranym wcześniej mieszkaniu należącym do starszej, samotnie mieszkającej osoby, pojawiały się dwie osoby, które przekonywały, że są hydraulikami i przychodzą sprawdzić czy w tym właśnie mieszkaniu nie doszło do awarii. W mieszkaniu pojawiał się zazwyczaj jeden z oszustów, który udając troskę o starszą osobę prosił o udostępnienia łazienki by sprawdzić czy z rur nie cieknie woda i czy nie jest „skażona”. Odkręcał po kolei kurki z wodą, odczekiwał aby strumień wody swobodnie płynął z kranu, zadawał fachowe pytania, by stwierdzić, że jakość wody nie jest najlepsza, a wszystko po to, aby odwrócić uwagę odwiedzanej osoby od pozostawionych otwartych drzwi wejściowych - w tym czasie drugi ze sprawców mógł wejść niezauważony do mieszkania i splądrować je. Kiedy sprawdzanie jakości wody zostało zakończone właściciel mieszkania nie orientował się, że właśnie przed chwilą został okradziony. Niekiedy o brakujących rzeczach dowiadywał się dopiero po jakimś czasie, gdy po nie sięgnął, co znacznie utrudniało ściganie sprawców.

Do takich kradzieży dochodziło na terenie Krakowa, ale także w innych miejscach w kraju. Policjanci z wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu Komendy Miejskiej Policji w Krakowie analizując podobne przypadki, wytypowali potencjalnych sprawców – dwóch mężczyzn i kobietę. Zostali oni zatrzymani niedługo po tym, jak dokonali kradzieży na terenie Śląska : z mieszkania starszej kobiety po wizycie fałszywych hydraulików zginęło kilkanaście tysięcy złotych. W samochodzie, którym poruszali się zatrzymani, funkcjonariusze odnaleźli około 20 tysięcy złotych. Pieniądze te zostały zabezpieczone na poczet przyszłych kar i roszczeń.

Zatrzymanym osobom przedstawiono zarzuty kradzieży na terenie Małopolski, Śląska i Mazowsza.

(KWP w Krakowie / mw)


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 2.86 MB)

Powrót na górę strony