Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szef MSW podziękował niemieckim i włoskim spottersom

Data publikacji 28.06.2012

Jacek Cichocki minister spraw wewnętrznych spotkał się z 8 zagranicznymi spottersami, którzy razem z polskimi policjantami współpracują z kibicami podczas turnieju UEFA EURO 2012 w Polsce. W spotkaniu z szefem MSW wzięło udział 5 spottersów z Niemiec i 3 spottersów z Włoch.

28 spottersów z Niemiec i 10 z Włoch będzie dziś pomagało kibicom podczas meczu półfinałowego odbywającego się w Warszawie.

Dzisiaj (28 czerwca br.), na zaproszenie Jacka Cichockiego ministra spraw wewnętrznych, spottersi niemieccy i włoscy wzięli udział we wspólnym śniadaniu, które odbyło się w MSW. W spotkaniu wzięli także udział Michał Deskur, podsekretarz stanu w MSW i Marek Działoszyński, komendant główny policji.

Jacek Cichocki minister spraw wewnętrznych podczas spotkania z zagranicznymi spottersami poinformował, że ministerstwo chciałoby rozwijać dalej program spottersów w polskiej policji. Pewna grupa polskich policjantów już pracuje w ten sposób – podkreślił minister Jacek Cichocki. Dodał także, że podczas turnieju EURO 2012 w Polsce polscy spottersi stale współpracują z zagranicznymi funkcjonariuszami. Spootersi to funkcjonariusze, którzy na co dzień współpracują z kibicami, a także z piłkarskimi klubami oraz stowarzyszeniami kibiców. Minister Jacek Cichocki zaznaczył, że program spottersów należy w Polsce rozwijać, bo jak pokazują doświadczenia innych krajów, pozwala odpowiednio wcześnie reagować i wzajemnie ustalać pewne zasady współpracy z kibicami. Szef MSW dodał także, że większość policjantów pracujących jako spottersi to są także fani piłki nożnej.

Minister Jacek Cichocki poinformował o dzisiejszym spotkaniu z ministrem spraw wewnętrznych Niemiec. Szef MSW dodał, że policja przygotowując się do EURO 2012 korzystała z doświadczeń niemieckich, podczas organizacji turnieju Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2006 roku oraz doświadczeń austriackich w związku ze współorganizacją Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2008 roku.

Podczas spotkania minister spraw wewnętrznych podarował włoskim i niemieckim spottersom koszulki reprezentacji Polski.

28 czerwca br. jest ostatnim dniem pracy w Polsce spottersów włoskich i niemieckich. W związku z meczem odbywającym się na Stadionie Narodowym w Warszawie, z udziałem reprezentacji Włoch i Niemiec, spottersi pochodzący właśnie z tych państw, współpracują z polskimi służbami, a także pomagają w zabezpieczeniu przejazdów kibiców. Tylko w samej Warszawie w zabezpieczeniach bierze udział ponad 6 tys. polskich policjantów, a pomaga im też m.in. łącznie 28 spottersów z Niemiec i 10 z Włoch.

Od początku mistrzostw w Polsce w zabezpieczeniu całego turnieju wzięło udział łącznie 86 spottersów polskich i zagranicznych. Z kibicami współpracowało podczas EURO 2012 łącznie 61 zagranicznych spottersów, z 10 państw, w tym z Czech, Chorwacji, Rosji, Anglii, Niemiec, Danii, Irlandii oraz Grecji, Hiszpanii i Włoch.

Spottersi podczas EURO 2012 m.in.: kontaktują się z kibicami, monitorują incydenty z udziałem kibiców, a także przekazują polskiej policji informacje o mogących wystąpić zakłóceniach w porządku publicznym z udziałem kibiców. Spottersi są obecni w Strefach Kibica i na stadionach, gdzie rozgrywane są mecze.

(MSW)
 

Powrót na górę strony