Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Minister podziękował służbom za EURO 2012

Data publikacji 05.07.2012

Minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki spotkał się z komendantami służb podległych MSW: Markiem Działoszyńskim - komendantem głównym Policji, Dominikiem Traczem - komendantem głównym Straży Granicznej i Wiesławem Leśniakiewiczem – komendantem głównym Państwowej Straży Pożarnej. - Dziś, trzy dni po finale EURO 2012, możemy powiedzieć, że służby zdały egzamin - podkreślił szef MSW.

- Turniej EURO 2012 przebiegał w Polsce bezpiecznie i spokojnie. To przede wszystkim zasługa świetnego przygotowania służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Policjanci, strażacy, strażnicy graniczni i funkcjonariusze BOR przygotowywali się do EURO 2012 od pięciu lat. Te lata to okres ćwiczeń i szkoleń funkcjonariuszy, ale także inwestycji i zakupu nowego sprzętu.

Minister podziękował również za przygotowanie do zabezpieczenia EURO 2012 w ubiegłych latach m.in. byłemu podsekretarzowi stanu w MSW Adamowi Rapackiemu, byłemu komendantowi głównemu policji Andrzejowi Matejukowi oraz byłemu komendantowi głównemu Straży Granicznej Leszkowi Elasowi. Szef MSW powiedział, że dzięki zaangażowaniu wszystkich służby odpowiedzialnych w Polsce za porządek publiczny, EURO 2012 przebiegało w spokojnej i bezpiecznej atmosferze, a pobyt kibiców w naszym kraju był zgodny z ideą zabezpieczenia turnieju – „have fun, feel safe” (z ang. baw się dobrze, czuj bezpiecznie).

Minister Jacek Cichocki dodał, że w czasie EURO 2012 na terenie naszego kraju było bezpiecznie. Dla przykładu, w porównaniu do analogicznego okresu z roku ubiegłego, liczba kradzieży spadła z 3597 do 2946, a kradzieży z włamaniem z 1288 do 852. Rozbojów odnotowano o 22 proc. mniej, a uszkodzeń ciała o około 27 proc. Statystyki policyjne wykazały także wzrost bezpieczeństwa na drogach – wydarzyło się o 870 mniej wypadków, w których śmierć poniosło o 125 mniej osób, a rannych zostało 1020 osób mniej niż w takim samym okresie w 2011 roku.

Turniej finałowy Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej był największym przedsięwzięciem w historii wolnej Polski, w które zaangażowane były nasze służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo i porządek publiczny. Pięcioletni okres przygotowań podporządkowany został podstawowemu celowi, jakim było zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa uczestnikom turnieju: kibicom, drużynom i wszystkim osobom odwiedzającym Polskę. Dzisiaj możemy powiedzieć, że cel ten udało się osiągnąć – zarówno goście, jak i mieszkańcy, mogli czuć się w Polsce bezpiecznie.

Policja, Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna i Biuro Ochrony Rządu dołożyły wszelkich starań, aby jak najlepiej przygotować się do turnieju EURO 2012. Dokonane inwestycje, zakupy, szkolenia, czy wdrażane procedury będą wykorzystywane przez polskie służby również po zakończeniu turnieju. Doświadczenia zdobyte w czasie mistrzostw będą wykorzystywane przez służby do zabezpieczenia innych imprez o charakterze masowym.

(MSW / mw)
 

Powrót na górę strony