Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Właściciel agencji modelek podejrzany o handel ludźmi

Data publikacji 11.07.2012

Pod koniec ubiegłego tygodnia funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego w Poznaniu zatrzymali 4 osoby, z których dwie usłyszały zarzuty handlu ludźmi. Wszystkie zatrzymane osoby miały związek z organizacją wyjazdów młodych Polek za granicę, gdzie pracowały w charakterze hostess w nocnym klubie. Sprawcy działali w ramach legalnie funkcjonującej agencji hostess i modelek.

Policjanci ustalili i dotarli do dwóch młodych kobiet – studentek z Poznania, które wcześniej zgłosiły się do agencji modelek i zadeklarowały chęć pracy za granicą. Pracownicy agencji zorganizowali dziewczynom wyjazd do Japonii, gdzie w jednym z miejscowych lokali miały pracować jako hostessy. Dopiero na miejscu młode kobiety zorientowały się, na czym ma polegać ich praca. Jak wstępnie wynika z zebranego materiału procesowego, pokrzywdzone – jak zeznały - zmuszane były do spożywania alkoholu i dotrzymywania towarzystwa klientom baru, którzy traktowali je w sposób poniżający ich godność. Kobiety nie uległy presji właścicieli lokalu - po czterech dniach uciekły z miejsca pracy i zwróciły się po pomoc do Polskiej Ambasady w Japonii. Jak ustalili policjanci Centralnego Biura Śledczego, za każdą dziewczynę, która wyjechała do pracy w Japonii, właściciel agencji otrzymywał wynagrodzenie w dolarach.

Właściciel agencji oraz jego pomocnik usłyszeli zarzuty handlu ludźmi, za co grozi nie mniej niż 3 lata więzienia.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego ustalili, że w podobnym charakterze do pracy w Japonii agencja wysłała kilkadziesiąt młodych kobiet. Policjanci prowadzą czynności zmierzające do ustalenia, czy zostały one pokrzywdzone w wyniku działalności właściciela agencji modelek.

Śledztwo w przedmiotowej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Poznaniu.

(KWP w Poznaniu / mg)

Powrót na górę strony