Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Areszt za handel ludźmi

Data publikacji 16.07.2012

Do 15 lat więzienia grozi mężczyznom zatrzymanych przez policjantów z KWP w Gorzowie Wlkp. Podejrzani proponowali pokrzywdzonym pomoc w zorganizowaniu pracy i wywozili swoje ofiary do Niemiec - tam zmuszali je do dokonywania niekorzystnych dla nich transakcji finansowych.

Policjanci z Zespołu do Zwalczania Handlu Ludźmi KWP w Gorzowie Wlkp., wykonując czynności w sprawie nadzorowanej przez Prokuraturę Apelacyjną w Szczecinie, dokonali zatrzymania trzech obywateli Polski (na stałe mieszkających na terenie Niemiec), którym zarzuca się szereg czynów związanych z celowym wywożeniem osób do tego kraju i zmuszaniem ich przemocą do dokonywania niekorzystnych dla nich transakcji finansowych. Do zatrzymania sprawców doszło 7 lipca. Pod koniec ubiegłego tygodnia Sąd w Szczecinie zadecydował o przedłużeniu aresztu tymczasowego podejrzanym na trzy miesiące.

Początek sprawy sięga listopada 2010 r. Wówczas policjanci z Gorzowa Wlkp. dotarli do pierwszych informacji na temat zorganizowanego przez podejrzanych procederu. Sprawcy wyszukiwali na terenie Polski osoby, które były w trudnej sytuacji finansowej, często uzależnione od alkoholu i nieporadne życiowo. Wychodząc z propozycją zorganizowania pracy, wywozili je do Niemiec. Najczęściej pokrzywdzeni trafiali do Berlina i okolic. Tam uzyskiwali fikcyjny meldunek i zaświadczenie o zatrudnieniu. Przez tydzień lub dwa sprawcy wozili tak „przygotowaną” osobę do banków i sklepów, gdzie na dane karty płatniczej zwerbowanego Polaka zawierano szereg transakcji. W ten sposób w ręce organizatorów procederu trafiał sprzęt RTV, telefony komórkowe o niebagatelnej wartości oraz gotówka. Kiedy pokrzywdzeni orientowali się, że są wykorzystywani - grożono im i zastraszano.

Zgromadzone dowody pozwoliły potwierdzić, że proceder trwał od 2009 do 2011 roku. Podstępnie wywiezionych do Niemiec i oszukanych w opisany sposób zostało przynajmniej 40 osób. Liczba ta może być wyższa, gdyż nie wszyscy pokrzywdzenie zdecydowali się do tej pory złożyć zawiadomienie o przestępstwie. Często wynika to ze wstydu lub obawy przed konsekwencjami. Wykonujący ustalenia w tej sprawie policjanci z Gorzowa Wlkp. apelują do osób, które stały się ofiarami wymienionej grupy, aby zgłaszały podobne do opisanych przypadki.

Trzej zatrzymani mężczyźni usłyszeli już zarzuty związane z handlem ludźmi oraz pozbawianiem swoich ofiar wolności. Za opisane przestępstwa grozi im kara od 3 do nawet 15 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Gorzowie Wlkp. / mj)

Film Areszt za handel ludźmi

Opis filmu: handel ludźmi, pozbawianie wolności

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Areszt za handel ludźmi (format flv - rozmiar 4.82 MB)

Powrót na górę strony