Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani chuligani stadionowi

Data publikacji 27.07.2012

Śląscy policjanci zatrzymali 9 mężczyzn, którzy podczas meczu piłkarskiego między Ruchem Chorzów a Polonią Bytom zaatakowali policjantów. Wszyscy zatrzymani są związani ze środowiskiem pseudokibiców sympatyzujących z chorzowskim klubem. Sprawcom grozi 10-letni pobyt w więzieniu.

Policjanci z Zespołu dw. z Przestępczością Pseudokibiców Wydziału Kryminalnego KWP w Katowicach wrócili do umorzonej sprawy z września 2010 roku, kiedy to podczas meczu ekstraklasy między Ruchem Chorzów a Polonią Bytom grupa mężczyzn rzucała kamieniami i niebezpiecznymi przedmiotami w policjantów. Pomimo, że wtedy nie zatrzymano sprawców, to śledczy nie zapomnieli o sprawie. Stróże prawa wielokrotnie przejrzeli zabezpieczone zdjęcia i nagrania filmowe i zidentyfikowali napastników. Wszyscy okazali się sympatykami chorzowskiego klubu.

Wczoraj policjanci z KWP w Katowicach wraz z funkcjonariuszami CBŚ oraz z jednostek w Chorzowie, Rudzie Śląskiej, Mikołowie, Piekarach Śląskich i Świętochłowic zatrzymali 9 podejrzanych, którzy dzisiaj staną przed prokuratorem. Sprawcom zarzuca się czynną napaść na funkcjonariuszy publicznych za co w więzieniu mogą spędzić nawet 10 lat. Śledczy zajmujący się sprawą nie wykluczają dalszych zatrzymań po ustaleniu pozostałych uczestników zdarzenia.

We wszystkich komendach wojewódzkich, miejskich i powiatowych funkcjonują zespoły zajmujące się zwalczaniem przestępczości pseudokibiców. Do ich najważniejszych zadań należy rozpracowywanie grup, które odpowiedzialne są za awantury stadionowe i ustawki. Dzięki ich pracy chuligani nie mogą czuć się bezkarni. Praktycznie nie ma tygodnia bez zatrzymań tych, którzy dopuścili się łamania prawa podczas imprezy masowej. Funkcjonariusze zwalczający tego typu przestępczość mają bardzo dobre rozeznanie w światku pseudokibicowskim – dzięki temu udaje się zapobiec wielu burdom oraz bijatykom, także tym poza stadionami.

(KWP w Katowicach / mw)

Powrót na górę strony