Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przez dwa lata okradała pracodawcę

Data publikacji 29.08.2012

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z Jarocina zatrzymali 38-letnia złodziejkę. Kobieta przez 2 lata okradała firmę, w której pracowała. Od 2010 roku, na podstawie fałszywych faktur wyprowadziła prawie 400 tys. złotych. Tak łatwy zarobek może kosztować ją nawet 10 lat więzienia.

Do komendy w Jarocinie wpłynęło zawiadomienie od właściciela firmy zajmującej się skupem żywca, dotyczące kradzieży pieniędzy. Sprawą zajęli się śledczy zwalczający przestępczość gospodarczą. Od razu zrodziło się podejrzenie, że złodziejem może być pracownik firmy. Poszkodowany poinformował, że nieprawidłowości wyszły na jaw podczas rutynowej kontroli przelewów. Jak się okazało, osoby na które zostały wystawione faktury i na których konta wpłacane były pieniądze, nigdy nie zajmowały się hodowlą trzody chlewnej. Jeszcze tego samego dnia policjanci zatrzymali 38-letnią pracownicę, która zajmowała się przygotowaniem danych do przelewu pieniędzy dla dostawców współpracujących z firmą.

Po przeanalizowaniu całej dokumentacji udostępnionej przez właściciela śledczy ustalili, że kobieta już w 2010 roku wystawiła pierwszą fakturę za fikcyjną dostawę towaru. Ponieważ wówczas oszustwo nie wyszło na jaw pracownica, czując się bezkarna kontynuowała ten proceder. Przez ponad 2 lata podrabiała dokumentację księgową wystawiając w sumie 41 fikcyjnych faktur na łączną kwotę ponad 380 tys. złotych. By nie budzić podejrzeń znalazła 5 osób, które użyczyły jej swojego konta bankowego, na które wpłacane były kwoty uiszczane przez firmę na podstawie fałszywych faktur. Odbierając od nich gotówkę, zostawiała im zawsze kilkaset złotych jako zapłatę za pomoc.

Złodziejski proceder wyszedł na jaw przy ostatniej rutynowej kontroli finansowej, gdy właściciel w systemie informatycznym firmy znalazł 5 faktur na kwotę 87 tys. złotych za zakup żywca, który nie miał miejsca.

Kobiecie przedstawiono zarzut przetwarzania i wprowadzania danych informatycznych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. 38-letnia jarocinianka przyznała się do fałszowania i kradzieży. Grozi jej za to do 10 lat więzienia.

(KWP w Poznaniu / mj)
 

Powrót na górę strony