Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nastoletni amator pirotechniki

Data publikacji 07.09.2012

Policjanci z CBŚ wspólnie z policjantami z Gryfina i z komisariatu w Chojnie pracowali przy sprawie nielegalnego wytwarzania materiałów wybuchowych. 14-latek skonstruował urządzenie i nagrał jego detonację, a film umieścił w Internecie. Sprawa trafiła do sądu dla nieletnich, gdzie zapadanie decyzja co do konsekwencji, jakie poniesie nastolatek.

Na trop nieletniego konstruktora materiałów wybuchowych wpadli funkcjonariusze CBŚ z zarządu w Szczecinie. Zabezpieczyli film, który był publikowany w internecie przez nastolatka - 14-latek przedstawiał w nim, jak zrobić ładunek wybuchowy oraz prezentował działanie skonstruowanego przez siebie urządzenia. Gdy CBŚ ustaliło, że autorem filmu jest nastolatek mieszkający w niewielkiej miejscowości w gminie Chojna  do sprawy zaangażowani zostali policjanci z komisariatu w Chojnie.

Na początku tego tygodnia policjanci przeprowadzili przeszukania, w  wyniku których funkcjonariusze znaleźli kilkanaście pojemników z różnymi substancjami. Ze względu na niebezpieczeństwo, które niesie ze sobą konstruowanie materiałów wybuchowych, czynności te przeprowadzone zostały z udziałem policyjnych pirotechników, a w gotowości był karetka pogotowia ratunkowego. W przeszukaniu brał udział przewodnik z psem przeszkolonym do wykrywania materiałów wybuchowych  oraz biegli z laboratorium kryminalistycznego.

W sumie policjanci zabezpieczyli ponad 12 kilogramów substancji chemicznych, lont prochowy   oraz  dwa komputery i kilka nośników pamięci. Biegły z zakresy fizykochemii wstępnie stwierdził, że zabezpieczone substancje mogły posłużyć do wytworzenia środków pirotechnicznych, w tym czarnego prochu. Zabezpieczono również kilkanaście pojemników z substancjami o nieznanym składzie chemicznych, które przekazane zostaną do dalszych badań.

Nieletni został rozpytany w obecności opiekuna, a materiały zostały przekazane do sądu dla nieletnich w Gryfinie.

Nastolatkowie eksperymentujący w ten sposób często nie zdają sobie sprawy, jakie zagrożenie niesie za sobą samodzielne wykonywanie środków pirotechnicznych czy materiałów wybuchowych. Jeżeli eksperymenty takie przeprowadzane są w miejscu zamieszkania,  narażają oni na utratę życia lub zdrowia nie tylko siebie,  ale też swoich najbliższych i sąsiadów.

Ze względu na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą takie działanie policjanci ostrzegają przed podobnymi eksperymentami. Dodatkowo jest to prawnie zabronione. Sprawcy mogą odpowiedzieć za sprowadzenie niebezpieczeństwa katastrofy czy wytwarzanie niebezpiecznych przedmiotów, za co grozi do 8 lat więzienia. Z kolei rozpowszechnianie instrukcji skonstruowania środków pirotechnicznych i wybuchowych  lub treści mogących ułatwić popełnienie przestępstwa o charakterze terrorystycznym w zamiarze, aby przestępstwo takie zostało popełnione, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

(KWP w Szczecinie / mg)

Powrót na górę strony