Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podejrzany o serię brutalnych ataków na kobiety zatrzymany

Data publikacji 08.10.2012

Kryminalni z Kielc zatrzymali 33-letniego mężczyznę podejrzanego o serię brutalnych ataków o podłożu seksualnym na młode kobiety, mieszkanki powiatu kieleckiego. Prokuratura Kielce - Zachód postawiła mężczyźnie zarzuty dopuszczenia się w czterech przypadkach tzw. innej czynności seksualnej. W dwóch przypadkach pokrzywdzonymi są osoby poniżej 15 roku życia. Zatrzymany został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące. Za przestępstwa, których się dopuścił może teraz spędzić w więzieniu nawet 12 lat.

Pierwsze zgłoszenia o ataku nieznanego sprawcy na młode kobiety z terenu Kielc i okolic kieleccy policjanci otrzymali kilka miesięcy temu.

Z inicjatywy Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach, ze względu na charakter śledztwa i dobro pokrzywdzonych, powołana została w Komendzie Miejskiej Policji w Kielcach specjalna grupa, której zadaniem było ustalenie i zatrzymanie niebezpiecznego napastnika. W skład zespołu weszli najbardziej doświadczeni funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego z Kielc wspierani wiedzą policjantów z innych komórek. Obecnie nadzór nad śledztwem objęła Prokuratura Rejonowa Kielce – Zachód.

Mozolna, wielomiesięczna praca śledczych przyniosła oczekiwane efekty. Istotne znaczenie w całej sprawie miały i nadal mają informacje przekazane przez świadków jak i same osoby pokrzywdzone. Dzięki medialnym informacjom przekaz o działaniu napastnika trafił do wielu osób, które sukcesywnie zgłaszały się do prowadzących śledztwo z nowymi wskazówkami, które na bieżąco były analizowane i okazały się bardzo pomocne w prowadzonym postępowaniu. W śledztwie do tej pory sprawdzono i przesłuchano co najmniej kilkaset osób.

Kryminalni analizując każde zgłoszenie o atakach nieznanego mężczyzny, zabezpieczali szczegółowo każdy, nawet najmniejszy ślad, zastosowali szereg różnych środków technicznych i usiłowali nakreślić profil sprawcy, a także schemat jego działania. Było to bardzo trudne, z uwagi na charakter przestępstw, których dopuszczał się napastnik. Na podstawie zebranego materiału dowodowego, funkcjonariusze wytypowali konkretnego mężczyznę, podejrzewanego o seryjne napady na kobiety.

W piątek wieczorem, na terenie Kielc, kryminalni w sposób dynamiczny zatrzymali jak się okazało, 33-letniego mieszkańca jednego z osiedli tego miasta. Zaskoczony mężczyzna trafił do policyjnego aresztu.

Jak wynika z ustaleń, mężczyzna prowadził na pozór normalny tryb życia, nie rzucał się w oczy. Okazało się jednak, że w policyjnych kartotekach był wielokrotnie notowany za wiele przestępstw przeciwko mieniu. W więzieniu spędził niemal dekadę życia. W przypadku napadów na kobiety działał sam.

Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie zatrzymanemu zarzutów w konkretnych czterech sprawach.

Do jednego ze zdarzeń doszło jesienią 2011 roku na obrzeżach Kielc. Wtedy to sprawca napadł na 14 - letnią dziewczynę i zmusił ją do poddania się tzw. innej czynności seksualnej. Kolejne zdarzenie zaistniało w okresie wakacji w 2011 roku. 14-letnia dziewczyna została napadnięta przez nieznanego sprawcę w ustronnym miejscu na terenie podkieleckiej gminy Zagnańsk. Dwa kolejne przypadki miały miejsce w Kielcach i gminie Morawica, gdzie ofiarami napastnika padły dwie 19-latki.
 
Śledczy podkreślają, że  przygotowywany materiał dowodowy pozwoli na przedstawienie zatrzymanemu mężczyźnie kolejnych zarzutów za podobne czyny o podłożu seksualnym.

(KWP w Kielcach / mw)
 

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 1.7 MB)

Powrót na górę strony