Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

CBŚ zlikwidowało kanał przerzutowy narkotyków

Data publikacji 24.10.2012

To była pierwsza tak skomplikowana operacja zlikwidowania kanału przerzutowego kokainy przeprowadzona wspólnie przez Centralne Biuro Śledcze, amerykańskie DEA oraz ekwadorską policję. Funkcjonariusze zatrzymali na terenie Polski 4 osoby zamieszane w przemyt narkotyków z Ameryki Południowej do Europy. W samym Ekwadorze zatrzymano także do tej sprawy 6 osób. Funkcjonariusze CBŚ zabezpieczyli w trakcie realizacji 20 kilogramów kokainy, 50 tysięcy euro oraz samochód służący do przemytu.

Jeszcze w 2011 roku amerykańscy funkcjonariusze z DEA (Drug Enforcement Administration) skontaktowali się z policjantami z Centralnego Biura Śledczego, przekazując im informacje o tym, że członkowie zorganizowanej grupy przestępczej z Ameryki Południowej planują przemyt środków odurzających do Europy, w tym też do Polski. Nawiązali także współpracę z ekwadorską Policją i razem zaczęli ustalać osoby, które były zamieszane w ten proceder. Zaangażowanie trzech stron, polskiej, amerykańskiej i ekwadorskiej, przyniosło oczekiwane efekty - policjanci dotarli do informacji, że przemyt około 20 kilogramów kokainy ma mieć miejsce na początku października. Aby cała realizacja zakończyła się sukcesem trzeba było bardzo dokładnie skoordynować działania, zarówno te przeprowadzone w Polsce, jak i te w Ekwadorze.

Kiedy na początku października w Warszawie pojawił się kurier z nielegalnym „towarem” policjanci Centralnego Biura Śledczego nie spuszczali go z oczu. Obserwowali każdy jego ruch, miejsca, w których bywa, oraz osoby, z którymi się spotykał. Chodziło o rozpracowanie siatki przestępczej związanej z tym przemytem. Policjanci czekali na dogodny moment, żeby zatrzymać kuriera - wpadł w ich w ręce podczas realizacji transakcji narkotykowej. W sumie policjanci CBŚ zatrzymali na terenie naszego kraju 4 osoby, obywateli: Litwy, Ukrainy oraz dwóch Łotyszy. Policjanci zabezpieczyli 20 kilogramów kokainy, około 50 tysięcy euro oraz samochód, który miał posłużyć do przemytu środków odurzających. Po zatrzymaniach w Polsce, w Ekwadorze w obławę zorganizowaną przez DEA i policję ekwadorską wpadło 6 osób. Funkcjonariusze zajęli nieruchomości, samochody oraz znaczną ilość gotówki należącej do grupy przestępczej.

W stosunku do 3 zatrzymanych w Polsce osób sąd zadecydował o tymczasowym aresztowaniu na okres 3 miesięcy. Za przemyt znacznych ilości środków odurzających grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności. Jak podkreśla Centralne Biuro Śledcze, przeprowadzenie tej operacji było możliwe dzięki bardzo ścisłej współpracy pomiędzy funkcjonariuszami 3 państw. Sprawa jest rozwojowa.

kj
 

  • Jedno z aut zabezpieczonych przez policjantów z Ekwadoru
  • Posesja zajęta przez ekwadorskich policjantów
  • Posesja zajęta przez ekwadorskich policjantów

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 9.67 MB)

Nagranie audio O akcji policjantów CBŚ mówi Rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. M. Sokołowski

Opis nagrania: CBŚ zlikwidowało kanał przerzutowy narkotyków

Pobierz plik O akcji policjantów CBŚ mówi Rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. M. Sokołowski (format mp3 - rozmiar 2.93 MB)

Powrót na górę strony