Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nielegalnie przechowywali odpady medyczne

Data publikacji 26.10.2012

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie zlikwidowali magazyn, w którym nielegalnie przechowywano odpady medyczne. Za niewłaściwe postępowanie z odpadami może grozić nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z PG KWP w Szczecinie od dłuższego czasu pracowali nad sprawą związaną z transportowaniem, spalaniem i przechowywaniem odpadów medycznych.

Funkcjonariusze ustalili, że jedna z firm działających na terenie województwa zachodniopomorskiego odbierająca odpady medyczne z różnych szpitali nie odwozi ich w określonym czasie do spalarni. Ustalili też, że w Szczecinie nie ma firmy, która ma zgodę na przechowywanie takich odpadów, zanim zostaną przetransportowane do spalarni. Przepisy jasno określają jakie warunki należy spełnić, aby takie odpady przechowywać. Odbiorca odpadów medycznych powinien je najpóźniej w ciągu 72 godzin przewieźć do spalarni.

Funkcjonariusze z PG ustali dokładnie kiedy odpady są odbierane i gdzie trafiają. Idąc tym tropem ustalili miejsce - jak się okazało – zupełnie nieprzygotowane do przechowywania takich odpadów. Firma, aby uzyskać jak najniższą cenę spalania kilograma odpadów musiała dostarczać do spalarni bardzo duże ilości, a wobec faktu, że częste przewożenie mniejszych ilości zwiększało koszty, właściciele  postanowili magazynować odpady, a następnie przewozić je samochodem o dużej ładowności do spalarni. Ustawa precyzuje, że większość rodzajów odpadów medycznych (ok. 90 %) powinno trafiać bezpośrednio z punktów zdawczych do spalarni, a jedynie ok. 10 % odpadów można przechowywać w przeznaczonych do tego miejscach i w określonych warunkach do 72 godzin.

O całej sytuacji powiadomione zostały odpowiednie służby, a sprawa trafiła do prokuratury.

(KWP w Szczecinie / mj)

Film Nielegalnie przechowywali odpady medyczne

Opis filmu: odpady medyczne, nielegalne odpady

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Nielegalnie przechowywali odpady medyczne (format flv - rozmiar 14.46 MB)

Powrót na górę strony