Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sprzedali ponad 950 nielegalnych programów komputerowych

Data publikacji 27.10.2012

Funkcjonariusze z Torunia, skierowali do prokuratora prawie 100-tomową sprawę z wnioskiem o sporządzenie aktu oskarżenia. Dwóch podejrzanych usłyszało ponad 950 zarzutów sprzedaży płyt z nielegalnym oprogramowaniem. Policjanci szacują, że od pokrzywdzonych mogli wyłudzić ponad milion złotych.

W tym tygodniu funkcjonariusze Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą toruńskiej policji przesłali do prokuratury Centrum-Zachód materiały dotyczące oszustwa. Funkcjonariusze wnioskowali o sporządzenie aktu oskarżenia wobec 57- i 44-letniego mieszkańca Torunia oraz 28-letniego mieszkańca powiatu.

W trakcie trwania postępowania zabezpieczyli ponad 1000 płyt z oprogramowaniem komputerowym. Biegły sądowy stwierdził jednoznacznie, że ponad 950 badanych przez niego płyty jest nieautentycznych. Śledczy udowodnili, że dwaj z podejrzanych od września 2008 roku do października 2010 roku, działając w porozumieniu, na różnych portalach internetowych oferowali do sprzedaży, jako oryginalne oprogramowania do komputerów. Zachętą dla kupujących była cena, o jedną trzecią niższa niż za oryginalny program. Działając w ten sposób sprzedali prawie tysiąc programów. Policjanci przedstawili zarzuty sprzedaży 953 „pirackich” oprogramowań do komputerów. 44-latek również usłyszał kilkanaście zarzutów w tej samej sprawie. Mężczyźni w ten sposób wyłudzili od pokrzywdzonych ponad milion złotych. Teraz może im grozić kara do 8 lat więzienia. 

KWP Bydgoszcz / kj

Powrót na górę strony