Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjne psiaki ćwiczyły na poligonie

Data publikacji 06.11.2012

Policjanci z Brodnicy, wspólnie ze swoimi czworonożnymi podopiecznymi, odbyli kolejne szkolenie na brodnickim poligonie. Mundurowi ćwiczyli m.in. tropienie i zatrzymanie groźnego przestępcy. Zaltor, Beraj i Dymer to psiaki, które pełnią służbę w tamtejszej komendzie powiatowej.

W poniedziałek (05.11.2012 r.) brodniccy policjanci, którzy na co dzień służą wraz ze swoimi czworonożnymi podopiecznymi, odbyli cotygodniowe szkolenie na poligonie wojskowym. Mundurowi ćwiczyli m.in. tropienie i zatrzymanie groźnego przestępcy. Psiaki, jak zwykle spisały się na medal. Przewodnicy zaprezentowali sprawność i siłę swoich pupili, a także to jak rozprawiają się z przestępcami.

Zaltor to najstarszy pies służbowy w komendzie. Opiekunem tego owczarka niemieckiego jest mł. asp. Marian Auguściński. „Zikar”, bo tak potocznie do niego mówi jego pan, ma 8 lat - w tym 7 służy jako policjant. Ma na swoim koncie niejeden sukces. Niejednokrotnie wytropił włamywaczy i w pościgu schwytał przestępcę.  

Beraj, to 5-letni owczarek niemiecki, który jest pod opieką sierż. sztab. Wojciecha Krawitowskiego. Beraj w Policji służy już ponad 4 lata. Jego niesamowite wyszkolenie i szybkość sprawiają, że jest w stanie powalić na kolana niejednego bandytę. Beraj w swojej służbie dotarł już niejednokrotnie do sprawców m.in. włamań i kradzieży. Zatrzymywał też sprawców w pościgu, a także tropił ślady, często po kilka kilometrów.

Dymer,  to służbowe imię najmłodszego z piesków pracujących w brodnickiej komendzie. Wspólną służbę ze swoim przewodnikiem st. sierż. Piotrem Przybyłowskim rozpoczął ponad 3 lata temu. 4,5 letni owczarek belgijski, niesamowicie silne i zwinne zwierzę, potrafi z łatwością powalić na ziemię ściganego i dotkliwie "się z nim rozprawić". Owczarek belgijski malinois, to pies posłuszny tylko jednemu przewodnikowi.

Wszystkie brodnickie psy służbowe, zanim wyszły ze swoimi przewodnikami patrolować miasto i tropić bandytów, odbyły półroczne szkolenie w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Po zaliczeniu egzaminów końcowych, trafiły do codziennej służby na brodnickich ulicach. Każdy z nich, co 3 miesiące jest badany przez lekarza weterynarii, a raz w roku przechodzi testy potwierdzające jego umiejętności.

(KWP w  Bydgoszczy / pt)

Powrót na górę strony