Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ćwiczenia służb ratowniczych w Kostrzynie

Data publikacji 20.11.2012

Pożar w szpitalu, ewakuacja pacjentów, zatrzymanie sprawcy podpalenia – taki był scenariusz ćwiczeń, które Policja wraz ze służbami ratowniczymi przeprowadziła w nadgranicznym Kostrzynie. Wspólne działania miały na celu praktyczne sprawdzenie procedur przydatnych przy tego typu zagrożeniach.

Informację o wybuchu pożaru w szpitalu otrzymał telefonicznie dyżurny kostrzyńskiej jednostki Policji. Dzięki nowoczesnym systemom łączności sygnał błyskawicznie trafia do straży pożarnej i pogotowia. Po kilku minutach na miejscu są już pierwsi ratownicy starający się ugasić ogień i przeprowadzić ewakuację pacjentów. Policjanci wraz ze strażakami, sanitariusze i ratownicy – wszyscy sprawnie wykonują swoje zadania. Szybko pojawia się podejrzenie, że ogień w szpitalnych salach został podłożony przez podpalacza. Sprawca podpalenia może znajdować się w budynku, ale równie dobrze chcieć podjęć ucieczkę. Z tego powodu patrole ruchu drogowego blokują drogi wyjazdowe z lecznicy. Policjanci bacznie przyglądają się każdej z osób siedzących w samochodach.
   
Po zakończeniu działań ratowniczych grupa dochodzeniowo-śledcza rozpoczyna oględziny. W tym samym czasie służby kryminalne gromadzą informacje na temat domniemanego sprawcy. Młody mężczyzna, widziany przez świadków w chwili wybuchu ognia, prawdopodobnie ukrył się w rozleglej piwnicy szpitala. Policjanci są już gotowi do sprawdzenia pomieszczeń. Pies, tropiąc ślady, podąża za uciekającym podpalaczem. Kolejnych kilka minut i groźny piroman zostaje odnaleziony. Po obezwładnieniu trafia do policyjnego radiowozu.
   
To oczywiście opis ćwiczeń, jakie w czasie ostatniego weekendu przeprowadzono w Kostrzynie, jednak zaangażowanie każdego z uczestników inscenizacji było duże. Scenariusz działań nie dopuszczał pomyłek, a sprawca podpalenia tylko czekał, by wymknąć się poszukującym go policjantom. Realia szkolenia zostały tak dobrane, by odwzorować sytuację, która może wydarzyć się w rzeczywistości. Przygraniczny Kostrzyn n/O każdego roku jest gospodarzem jednej z największych w Europie imprez muzycznych – „Przystanku Woodstock”. Kostrzyńska Policja wraz ze służbami ratowniczymi muszą być wówczas gotowe do udziału w najbardziej skomplikowanych operacjach.

(KWP w Gorzowie / mg)
 

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 31.66 MB)

Powrót na górę strony