Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uroczyste przekazanie - dwa owczarki rozpoczynają służbę w Nysie

Data publikacji 04.01.2013

Dwa owczarki belgijskie – Karo i Szogun będą od dzisiaj służyć w nyskiej komendzie. Ich uroczyste przekazanie odbyło się w opolskiej Komendzie Wojewódzkiej Policji.

Dzisiaj w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu odbyło się uroczyste przekazanie dwóch psów służbowych. Członek Zarządu Województwa Opolskiego Pani Barbara Kamińska oraz Opolski Komendant Wojewódzki Policji w Opolu nadinsp. Leszek Marzec podpisali dokumenty związane z przekazaniem psów. W uroczystości wzięli udział: Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Opolu Pan Adam Różycki i Dyrektor  Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Pan Stanisław Łągiewka.

Półtoraroczne owczarki belgijskie – „Gabrano” i „Gabagun” (nazwy służbowe) trafią do nyskiej komendy. Psy zostały zakupione przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Opolu w ramach zrealizowanego wspólnie z Wydziałem Prewencji KWP w Opolu projektu pn. „Reaguj i żyj bezpiecznie”. Projekt ten powstał w ramach rządowego programu na lata 2008-2013 „Bezpieczna i przyjazna szkoła”, zadanie - „Poprawa poziomu bezpieczeństwa w szkołach i placówkach systemu oświaty we współpracy międzyresortowej”.

Zakupione psy zostały zakwalifikowane do tresury indywidualnej w kierunku patrolowo-tropiącym. Ich tresura odbywać się będzie w nyskiej komendzie przez mł. asp. Łukasza Kelera i mł. asp. Tomasza Kazimierskiego. Przewodnicy psów nadali imiona swoim pupilom - Karo i Szogun.

Jak mówią przewodnicy, patrol z psem spotyka się z respektem i budzi zaufanie  mieszkańców. Praca z psem jest trudna, ale przyjemna i dająca dużo satysfakcji. Psy są czujne, zdyscyplinowane, szybkie, ale nieumiejętnie prowadzone mogą być niebezpieczne. Pomagają policjantom w ustaleniu m.in. sprawców włamań, odnajdują osoby zaginione. Przewodnicy psów zapewniają również bezpieczeństwo w trakcie różnych imprez masowych.

(KWP w Opolu / mj)

Film Uroczyste przekazanie - dwa owczarki rozpoczynają służbę w Nysie

Opis filmu: psy, zwierzęta, przewodnicy psów

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Uroczyste przekazanie - dwa owczarki rozpoczynają służbę w Nysie (format flv - rozmiar 9.24 MB)

Powrót na górę strony