Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zabezpieczyli nielegalne oprogramowanie

Data publikacji 08.01.2013

Krakowscy policjanci zabezpieczyli w dwóch firmach sprzęt komputerowy i nielegalne oprogramowanie. Wstępne straty firm, do których należą prawa autorskie programów oszacowano na około 700 tys. złotych. Za korzystanie z cudzego programu do osiągnięcia korzyści majątkowej grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Działania ukierunkowane na zwalczanie procederu korzystania z pirackiego oprogramowania prowadzili funkcjonariusze Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Krakowie przy udziale biegłego z zakresu informatyki.

W jednej z dużych krakowskich firm projektowo-badawczo-inżynierskich policjanci ujawnili i zabezpieczyli nielegalne pakiety biurowe znanej firmy, jak również posiadane bez wymaganych licencji specjalistyczne oprogramowania inżynieryjne i architektoniczne. Wstępne straty firm, do których należą prawa autorskie programów oszacowano na kwotę co najmniej 500 tys. złotych. Zabezpieczono 38 dysków twardych z komputerów służących do projektowania grafiki oraz dysk zewnętrzny typu serwer. Dyski trafiły do szczegółowej ekspertyzy.

Kolejna realizacja dotyczyła firmy oferującej usługi w branży IT. Policjanci ustalili, że właśnie tam używano programów bez licencji. Na miejscu zabezpieczono dwadzieścia trzy laptopy, dysk oraz komputer. Wstępna analiza wykonana przez biegłego wykazała, że w każdym z nich były pakiety biurowe znanej firmy oraz oprogramowanie służące do obróbki grafiki i tworzenia profesjonalnych projektów. Ponadto oprogramowanie w wersji instalacyjnej, do którego dołączone były narzędzia służące do obchodzenia lub przełamywania zabezpieczeń tych programów. Biegły z zakresu informatyki wstępne straty poniesione przez firmy będące twórcami programów, oszacował na kwotę około 200 tys. złotych.

Zgodnie z kodeksem karnym za uzyskanie cudzego programu do osiągnięcia korzyści majątkowej grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Krakowie / mj)

Powrót na górę strony