Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odnaleziono obrazy zaginione w Poznaniu podczas wojny

Data publikacji 14.01.2013

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu odzyskali dwa obrazy Marcellego Bacciarellego, które zaginęły w trakcie działań wojennych w 1939 roku. Obrazy znajdowały się w mieszkaniu warszawskiego kolekcjonera.

Na początku października ubiegłego roku policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zajmujący się poszukiwaniem skradzionych i zaginionych dzieł sztuki otrzymali informację, że dwa obrazy autorstwa Marcellego Bacciarellego wystawiono w jednym z warszawskich domów aukcyjnych. Były to obrazy: „Poświęcenie Świątyni Jerozolimskiej przez Salomona” oraz „Salomon otoczony niewiastami cudzoziemskimi składa ofiary bogom pogańskim” potocznie nazwany „Ofiarą Salomona”. Informacje o aukcji zostały przekazane do KWP w Poznaniu przez Krajowy Zespół d/w z Przestępczością Przeciwko Dziedzictwu Narodowemu Komendy Głównej Policji i pochodziły z Departamentu Dziedzictwa Kulturowego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Policjanci dowiedzieli się, że obrazy te stanowią stratę wojenną Poznańskiego Towarzystwa  Przyjaciół Nauk. Do 1939 roku znajdowały się one w ówczesnym Muzeum Wielkopolskim w Poznaniu a następnie zostały utracone w wyniku działań wojennych. Od tamtej pory losy obydwu obrazów były nieznane.

Analizując wszystkie dostępne informacje policjanci ustalili tożsamość prywatnego kolekcjonera dzieł sztuki, który wystawił obrazy w domu aukcyjnym na sprzedaż. 10 stycznia br. policjanci z Poznania, przy udziale funkcjonariuszy z Wydziału Kryminalnego Komendy Stołecznej Policji i przedstawiciela Krajowego Zespołu d/w z Przestępczością Przeciwko Dziedzictwu Narodowemu Komendy Głównej Policji, zabezpieczyli obydwa obrazy. Znajdowały się one w mieszkaniu wcześniej ustalonego kolekcjonera. Jak się okazało, mężczyzna nie sprzedał obrazów. Dobrowolnie wydał policjantom obydwa dzieła sztuki.

W piątek, 11 stycznia obrazy zostały przekazane do Muzeum Narodowego w Poznaniu, gdzie zostaną przeprowadzone badania potwierdzające ich autentyczność.

Obrazy Bacciarellego to nie jedyne dzieła sztuki odzyskane przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Ci sami policjanci odzyskali m. in. obraz Claude’a Moneta „Plaża w Pourville” skradziony z Muzeum Narodowego w Poznaniu, Pierścień Prymasa Stefana Wyszyńskiego skradziony z Katedry Gnieźnieńskiej  oraz starodruk Tomasza z Akwinu skradziony braciom zakonnym w Krakowie.

(KWP w Poznaniu / mw)

 
 

Powrót na górę strony