Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zarzuty kierowania i udziału w zorganizowanych grupach przestępczych

Data publikacji 22.01.2013

Zatrzymanie osób podejrzanych o założenie, kierowanie i udział w zorganizowanych grupach przestępczych to wynik wspólnych działań funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego i policjantów z Iławy. Członkowie grup podejrzani są o kradzieże z włamaniem do domów jednorodzinnych oraz muzeów na terenie całego kraju. Ich łupem padały prywatne oszczędności, złota biżuteria, broń palna, a nawet trofea myśliwskie pochodzące z całego świata. Decyzją sądu mężczyźni zostali już tymczasowo aresztowani. Policjanci odzyskali część skradzionych przedmiotów.

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego i Iławy podczas wspólnej akcji zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o założenie i kierowanie zorganizowanymi grupami przestępczymi. 41-letni Leszek Ch., mieszkaniec gminy Susz i jego rówieśnik Bogdan D., z gminy Stary Dzierzgoń podejrzani są o kierowanie odrębnymi grupami, które zajmowały się włamaniami do domów jednorodzinnych oraz muzeów na terenie całego kraju. Łupem członków grup padały najczęściej prywatne oszczędności, złota biżuteria, broń palna, a nawet trofea myśliwskie pochodzące z całego świata. W trakcie przeszukania policjanci zabezpieczyli część skradzionych przedmiotów.

Leszek Ch. i Bogdan D. usłyszeli już zarzuty kierowania odrębnymi zorganizowanymi grupami przestępczymi. Za to przestępstwo Kodeks Karny przewiduje karę nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Do tej sprawy policjanci zatrzymali jeszcze dwóch podejrzanych. 33-letni Ireneusz Z., mieszkaniec gminy Susz i o dwa lata starszy Tomasz G., mieszkaniec gminy Iława, usłyszeli już zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Mężczyznom tym grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Na wniosek policji i prokuratury, Sąd Rejonowy w Iławie zdecydował o zastosowaniu środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy wobec wszystkich podejrzanych w tej sprawie.

Sprawę prowadzą obecnie policjanci Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Kryminalnej i Narkotykowej Zarządu w Olsztynie Centralnego Biura Śledczego Komendy Głównej Policji. Funkcjonariusze nie wykluczają kolejnych zatrzymań w tej sprawie.

(KWP w Olsztynie / mj)

Powrót na górę strony