Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbita zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się praniem brudnych pieniędzy

Data publikacji 23.01.2013

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego, pod nadzorem Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie, rozbili trzon zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się praniem brudnych pieniędzy. Przestępcy sprowadzali do Polski paliwo ze wschodu. Firmy „słupy” legalizowały transakcje, ale z pominięciem opłat podatków. W ten sposób na każdym litrze zarabiano złotówkę. Sama kwota uszczuplenia Skarbu Państwa wyniosła prawie 30 mln złotych. Funkcjonariusze zatrzymali 4 osoby, w tym kobietę, która kierowała grupą. Dzisiaj trafią przed oblicze sądu, który zadecyduje o ich dalszym losie.

Na trop zorganizowanej grupy przestępczej trafili policjanci z Centralnego Biura Śledczego, którzy rozpracowali mechanizm działania, na pozór legalnego handlu paliwami. Śledczy ustalili, że grupą kierowała 39-letnia mieszkanka Białegostoku. Kobieta za pomocą legalnie założonych „firm – słupów”, sprowadzała do Polski paliwo, pochodzące z Litwy, Łotwy i Estonii. Cysterny z cieczą trafiały na skład podatkowy w Suwałkach, gdzie były weryfikowane dokumenty i obliczane należności dla Skarbu Państwa.

Cała zawartość cystern trafiała następnie do bazy paliwowej, znajdującej się w okolicach Ostrowi Mazowieckiej. Tam paliwo było zlewane do ogromnych zbiorników, których pojemność sięgała nawet 1,2 mln litrów. „Firmy-słupy” odsprzedawały towar kolejnym, tym razem legalnym już przedsiębiorstwom, które z kolei rozprowadzały paliwo do odbiorców indywidualnych.

Pieniądze ze sprzedaży trafiały na konta bankowe, należące do członków zatrzymanej grupy. Z nich były opłacane m.in. opłaty paliwowe i akcyzowe z pominięciem podatku VAT. W ten sposób na każdym litrze grupa zarabiała około 1 zł. Jak ustalili funkcjonariusze, podstawione firmy by nie wzbudzać większych podejrzeń, systematycznie były likwidowane, a na ich miejsce powstawały nowe.

Z ustaleń funkcjonariuszy CBŚ wynika, że ten nielegalny proceder trwał od 2011 roku, a kwota wypranych w tym czasie pieniędzy sięgnęła blisko 30 mln złotych. Tylko samo uszczuplenie Skarbu Państwa z tytułu nieopłaconych podatków wyniosło co najmniej 27 mln złotych.

Policjanci zatrzymali wczoraj 39-letnią Agatę C., 30-letniego Macieja M. i 31-letniego Andrzeja Ś. Mieszkańcy Białegostoku stanowili trzon zorganizowanej grupy przestępczej. Funkcjonariusze zatrzymali także 47-letnią Katarzynę K. z Cieszyna, która brała udział w tym nielegalnym procederze.

Mundurowi podczas przeszukań zabezpieczyli dokumentację obrotu paliwami, komputery, telefony oraz pieczątki za pomocą których przestępcy „legalizowali” dokumenty. Na poczet przyszłych kar funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 150 tys. złotych, ustalili nieruchomości oraz konta bankowe, na których jest zdeponowane ponad 10 mln złotych. Ponadto zabezpieczono ponad 800 tys. litrów paliwa o wartości przekraczającej 4,5 mln złotych. Wszystkie czynności funkcjonariuszy były nadzorowane przez Prokuraturę Apelacyjną w Lublinie. W działaniach brali udział także funkcjonariusze Wywiadu Skarbowego z Lublina oraz funkcjonariusze Izby Celnej z Warszawy.

Sprawcy odpowiedzą za udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz pranie brudnych pieniędzy. Policjanci Centralnego Biura Śledczego zapowiadają, że sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

(KWP w Lublinie / mj)

Film Rozbita zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się praniem brudnych pieniędzy

Opis filmu: cbś, zorganizowane grupy przestępcze, pranie brudnych pieniędzy, paliwo

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Rozbita zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się praniem brudnych pieniędzy (format flv - rozmiar 5.14 MB)

Powrót na górę strony