Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ćwiczenia z użyciem śmigłowca

Data publikacji 29.01.2013

Na lotnisku na warszawskim Bemowie odbyło się szkolenie z zakresu desantowania na linie tzw. „szybkiej” oraz ratownictwa wysokościowego z użyciem śmigłowców policyjnych organizowane przez Wydział Realizacyjny Komendy Stołecznej Policji oraz Wydział Lotnictwa Policyjnego Głównego Sztabu Policji KGP.

W ćwiczeniach brali udział funkcjonariusze Wydziału Realizacyjnego Komendy Stołecznej Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Straży Granicznej, Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej, Państwowej Straży Pożarnej oraz ratownicy GOPR z Sekcji Beskidzkiej.

Podczas szkolenia przećwiczono sposoby desantowania ze śmigłowca przy użyciu liny tzw. „szybkiej” oraz przemieszczania się na długiej linie w systemie „winogrono” a także przećwiczono techniki zjazdu na linach osobistych z uwzględnieniem celności zjazdu oraz podnoszenia się na wyciągarce pokładowej. Umiejętności te wykorzystywane są przez funkcjonariuszy między innymi podczas akcji ratunkowych oraz podczas zatrzymywania niebezpiecznych przestępców w trudnym terenie, gdzie dotrzeć można jedynie śmigłowcem.

Ćwiczenia wymagają wykazaniem się bardzo dużych umiejętności zarówno przez pilota, na którego barkach spoczywa bezpieczeństwo wszystkich uczestników , jak i każdego z ćwiczących, którzy wzajemnie się ubezpieczają.

Szkolenia tego rodzaju organizowane są cyklicznie - w połowie roku warszawscy policjanci ćwiczyli akcje ratunkowe z wykorzystaniem śmigłowca w trudnym terenie górskim.

(KSP / mw)
 

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 13.41 MB)

Powrót na górę strony