Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbito zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się kradzieżami samochodów

Data publikacji 31.01.2013

Policjanci CBŚ, wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Elblągu, zakończyli aktem oskarżenia śledztwo przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się kradzieżami samochodów z terenu Polski północnej. Zatrzymano 11 członków grupy w wieku od 24 do 62 lat, z których każdy pełnił w niej ściśle określoną rolę. Z ustaleń śledczych wynika, że skradzione auta, głównie vw i audi, były rozbierane i sprzedawane na części. Podejrzanym o 45 usiłowań i kradzieży pojazdów niemieckich marek grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Policjanci Centralnego Biura Śledczego, rozpracowując zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się kradzieżami samochodów z terenu Polski północnej, zbierali i na bieżąco weryfikowali informacje dotyczące jej funkcjonowania. 19 lutego 2011 roku miały miejsce pierwsze zatrzymania w tej sprawie. Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego na gorącym uczynku kradzieży vw passata policjanci zatrzymali sześciu mężczyzn. Dzień później w tej sprawie wszczęto śledztwo nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Elblągu.

Przez kolejne miesiące prowadzonego postępowania policjanci ustalali i zatrzymywali kolejne osoby mające związek z tą sprawą. Efektem ich pracy było rozbicie  zorganizowanej grupy przestępczej liczącej 11 osób w wieku od 24 do 62 lat. Z ustaleń śledczych wynika, że funkcjonował w niej ściśle określony podział ról: na osoby typujące kradzione pojazdy - głównie z parkingów, dokonujące kradzieży, osoby rozbierające samochody na części i zajmujące się ich nielegalną dystrybucją. Nad całością czuwali organizatorzy. Podejrzani nie zajmowali się kradzieżą przypadkowych aut, a ich zainteresowaniem cieszyły się tylko pojazdy niemieckich marek. Wśród zatrzymanych znalazły się osoby, które były już karane za podobne przestępstwa.

Z ustaleń trwającego kilkanaście miesięcy śledztwa wynika, że członkowie grupy przestępczej podejrzani są o 45 usiłowań i kradzieży pojazdów.

Zebrany materiał dowodowy w tej sprawie pozwolił na przedstawienie dwóm mężczyznom zarzutów kierowania zorganizowaną grupą przestępczą zajmującą się kradzieżami samochodów. Pozostali usłyszeli zarzuty udziału w takiej grupie. W prowadzonym śledztwie wobec podejrzanych zastosowano sześć tymczasowych aresztów, policyjne dozory oraz poręczenia majątkowe.

Za popełnione przestępstwa mężczyznom grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Olsztynie / mg)

Powrót na górę strony