Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dobijanie zorganizowanej grupy narkotykowej

Data publikacji 19.09.2007

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego zatrzymali sześciu członków jednej z największych grup przestępczych zajmujących się przemytem i handlem narkotykami na wielką skalę. To kontynuacja sprawy. W śledztwie trwającym od października 2006 roku zatrzymano już ponad 40 osób. Szacuje się, że w ciągu ostatnich ośmiu lat grupa rozprowadziła kilkaset kilogramów narkotyków.

Rozbicie tej grupy to jeden z największych ciosów w narkobiznes na terenie województwa lubelskiego. Śledztwo w tej sprawie wszczęto w październiku 2006 roku. Wtedy też zatrzymano pierwszych podejrzanych. Jednym z nich był przywódca grupy przestępczej 30-letni Robert K. z Zamościa. Po jego zatrzymaniu śledztwo nabrało tempa. Policjanci z CBŚ w Lublinie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Zamościu dokonywali kolejnych zatrzymań i zabezpieczeń narkotyków. W sumie za kratki powędrowało ponad 40 osób. 25 z nich zostało tymczasowo aresztowanych. Wobec pozostałych prokuratura zastosowała dozory, poręczenia majątkowe i zakazy opuszczania kraju. Wszystkie te osoby to mężczyźni w wieku od 18 do 31 lat. Większość z nich usłyszała zarzuty przemytu i handlu narkotykami na wielką skalę i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Jak ustalili policjanci, przestępcy przemycali z krajów zachodnich haszysz i marihuanę, a tam przewozili amfetaminę i tabletki ecstasy. Z akt zgromadzonych w tym śledztwie (25 tomów) wynika, że przestępczy proceder trwał przez 8 lat. 

Od pięciu lat można mówić o zorganizowanej grupie przestępczej. Członkowie tej grupy rozprowadzali narkotyki głównie na terenie zamojskim, chełmskim, tomaszowskim i w okolicach. Narkotyki były rozprowadzane w szkołach, dyskotekach, klubach, kawiarniach i restauracjach. O tym jak działała grupa świadczy choćby udokumentowany fakt sprzedaży, co najmniej 250 kg marihuany. Trwa szacowanie ile przestępcy rozprowadzili innych narkotyków. W czasie prowadzonych zatrzymań i przeszukań policjanci zabezpieczyli narkotyki o wartości około 150 tys. zł, głownie amfetaminę, haszysz, marihuanę i tabletki ecstasy. Tylko w czerwcu tego roku podczas jednej z realizacji zabezpieczono 2,5 kg amfetaminy. Zabezpieczono też mienie przestępców o wartości około 70 tys. zł, głównie samochody, pieniądze i biżuterię. 

Wczoraj policjanci dokonali kolejnej już 16 realizacji w tej sprawie. Tym razem zatrzymano sześciu mężczyzn. Są to mieszkańcy Zamościa i Tomaszowa Lubelskiego. Jeszcze dziś Prokuratura Okręgowa w Zamościu zdecyduje o stosowanych środkach zapobiegawczych. 

Większości zatrzymanym grozi kara pozbawienia wolności do lat 15. Sprawa nadal w toku.

Film Dobijanie zorganizowanej grupy narkotykowej


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Dobijanie zorganizowanej grupy narkotykowej (format flv - rozmiar 1.45 MB)

Powrót na górę strony