Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podejrzani o handel ludźmi

Data publikacji 19.02.2013

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego realizując czynności w śledztwie dotyczącym handlu ludźmi na terenie kraju oraz w Szwecji, zebrali materiał dowodowy, który pozwolił na przedstawienie 9 podejrzanym 27 zarzutów popełnienia przestępstw. Podejrzanym grozi kara nawet 15 lat pozbawienia wolności. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Policjanci Centralnego Biura Śledczego od marca 2012 roku wykonywali czynności w sprawie działalności grupy przestępczej zajmującej się werbowaniem pracowników z Opola i innych miejscowości w kraju do prac przymusowych na terenie Szwecji. Policjanci ustalili, że członkowie grupy organizowali również przewóz zwerbowanych osób i noclegi. Wobec osób pokrzywdzonych stosując groźby, używając siły fizycznej bądź innych form przymusu - podstępów i oszustw.

Na miejscu podejrzani informowali zwerbowane osoby, że nie ma dla nich obiecanej pracy. Zmuszając ich do działań przestępczych żądano od nich odrobienia kosztów poniesionych w związku z ich przyjazdem do Szwecji. Kiedy pokrzywdzeni odmawiali dokonywania przestępstw, byli zastraszani pozbawieniem życia, skrzywdzeniem członków rodziny, zabierano im dokumenty i zakazywano kontaktu z rodziną. Następnie przewożeni byli na teren gospodarstwa rolnego, gdzie zmuszano ich do przymusowej pracy za co nie otrzymywali żadnego wynagrodzenia, pracując za skromny posiłek lub papierosy. Karą za jakiekolwiek nieposłuszeństwo było głodzenie, znęcanie się psychiczne i fizyczne, stosowanie zasady braku czasu wolnego oraz celowa izolacja uniemożliwiająca kontakt z rodziną.

Na podstawie przeprowadzonych czynności policjanci ustalili sposób organizacji i funkcjonowania grupy przestępczej i zależności interpersonalne pomiędzy osobami współdziałającymi w tym procederze. Pomysłodawcą i organizatorem przestępczego procederu, jak wynika z ustaleń, był 39-letni mężczyzna zamieszkały na stałe w Szwecji.

Aktualnie w sprawie występuje 11 osób pokrzywdzonych. Osoby pokrzywdzone z obawy o własne bezpieczeństwo i bezpieczeństwo najbliższych nie zgłaszały organom ścigania zaistniałych przestępstw.

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego prowadzą w tej sprawie śledztwo pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Opolu. Ma ono charakter rozwojowy.

(KWP w Opolu / mw)

Powrót na górę strony