Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przejęli 14 ton lewego tytoniu

Data publikacji 06.03.2013

W czasie rutynowej kontroli policjanci katowickiej drogówki, zamiast wyściółki dla zwierząt, odkryli transport nielegalnego tytoniu. W ciężarówce oraz miejscu, gdzie odbył się załadunek, oficerowie CBŚ i funkcjonariusze Izby Celnej zabezpieczyli 14 ton suszu o wartości 3,5 mln zł. Skarb Państwa stracił na tym aż 6 mln zł. W ręce stróżów prawa wpadł także organizator całego przedsięwzięcia.

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego, współpracując z Izbą Celną, nieustannie poznają metody działania przemytników, szmuglujących nielegalne towary przez Polskę, często w hurtowych ilościach. Jeden z takich sposobów wykorzystują zorganizowane grupy przestępcze przemycające z Polski do krajów Europy Zachodniej tytoń objęty podatkiem akcyzowym. W dokumentach transportowych wykazują, że transportowana jest przedstawiająca niewielką wartość, legalna wyściółka dla zwierząt. Informacje te oficerowie CBŚ przekazali swoim kolegom z drogówki, aby w czasie kontroli drogowej zwracali oni uwagę na podobne transporty.

Na efekty nie trzeba było długo czekać.

W ostatnim dniu lutego, pod koniec popołudniowej służby, policjanci katowickiej drogówki w punkcie kontrolno-wagowym na trasie do Mikołowa zatrzymali wyglądającą na przeładowaną ciężarówkę na słowackich numerach rejestracyjnych. Ku zdumieniu mundurowych kierowca oraz towarzyszący mu dysponent nie posiadali żadnych dokumentów zezwalających na prowadzenie transportu międzynarodowego, jak również dokumentacji przewożonego ładunku. Stwierdzili tylko, że ciężarówka wyładowana jest, zgodnie z oznaczeniami na opakowaniach, wyściółką antybakteryjną dla zwierząt.

To wystarczyło, aby stróże prawa powiadomili oficerów CBŚ i funkcjonariuszy Izby Celnej – Referatu Mobilnego w Katowicach, wyspecjalizowanych w zwalczaniu zorganizowanych grup przestępczych, trudniących się obrotem narkotykami i tytoniem.

Po sprawdzeniu ładunku potwierdziły się podejrzenia, że w opakowaniach mających zawierać legalną wyściółkę znajduje się susz tytoniowy bez wymaganych znaków akcyzy. Policjanci Centralnego Biura Śledczego zabezpieczyli teren przed ewentualną próbą odbicia ciężarówki. Ustalono również rysopis organizatora przemytu i samochód, jakim mógł się poruszać.

Kilkanaście minut później czarne audi a6 podjechało na pobliski parking. Odpowiadający rysopisowi kierowca był bardzo zainteresowany kontrolą ciężarówki i bacznie obserwował całe zdarzenie. Po zatrzymaniu został on rozpoznany jako organizator transportu nielegalnego tytoniu. Ustalono również miejsce, skąd zabrano ładunek. Po otwarciu pomieszczeń znalezionymi przy kierowcy audi kluczami odkryto pozostałą partię tytoniu. Stróże prawa zabezpieczyli łącznie 14 ton suszu o wartości 3,5 mln zł. Wartość uszczuplenia Skarbu Państwa z tytułu należnego podatku akcyzowego oszacowano wstępnie na 6 mln zł.

Kierowca i dysponent ciężarówki po przesłuchaniu zostali zwolnieni. Wobec 52-letniego organizatora procederu Prokuratura Rejonowa Katowice-Południe zastosowała dozór policji i 20 tys. zł poręczenia majątkowego. Za nabycie, przechowywanie i przewóz towarów akcyzowych oraz uchylanie się od ich wymaganego opodatkowania mężczyźnie grozi wysoka grzywna i nawet 3 lata więzienia.

W zakresie niezgodnego z przepisami transportu międzynarodowego, sprawą zajmuje się Inspekcja Transportu Drogowego.

Sprawa ma charakter rozwojowy i prowadzący ją policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań.

(KWP w Katowicach / mj)
 

Film Przejęli 14 ton lewego tytoniu

Opis filmu: cbś, tytoń, przestępczość gospodarcza


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Przejęli 14 ton lewego tytoniu (format flv - rozmiar 7.8 MB)

Powrót na górę strony