Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjantki

Data publikacji 08.03.2013

Co siódmy polski policjant jest kobietą. Chociaż mogłoby się wydawać, że to męski zawód, liczba kobiet, które go wykonują, stale rośnie. Panie w mundurach pracują na wszystkich stanowiskach i we wszystkich pionach. Praca jest dla nich pasją, a często powołaniem.

Policjantki, które podejmują interwencje, zabezpieczają mecze, zatrzymują niebezpiecznych przestępców, to coraz częstszy widok. Panie w mundurach, tak jak ich koledzy, muszą mieć silny charakter i dużą odporność na stres. Jak same podkreślają, służba w Policji jest wyzwaniem, ale daje dużą satysfakcję. Dla wielu z nich jest to powołanie.

Na 96 397 zatrudnionych funkcjonariuszy Policji 13 878 to kobiety. Pracują na wszystkich stanowiskach -  od szeregowych do kierowniczych, i we wszystkich rodzajach służb - prewencyjnej, kryminalnej i wspierającej działalność Policji.

67 proc. policjantek ma wyższe wykształcenie, pozostałe 33 proc. - średnie i podyplomowe.  Na 3819 stanowisk kierowniczych w Policji policjantki objęły 222 stanowiska. Policjantki pełnią m.in. funkcje zastępców komendantów szkół policyjnych i kierują komendami Policji.  Kobieta-pilot służy też w Zarządzie Lotnictwa Policji.

Policja zatrudnia także kobiety na stanowiskach cywilnych - jest ich 17 408.

mg

Film Policjantki

Pobierz plik Policjantki (format mp4 - rozmiar 14.36 MB)

Powrót na górę strony