Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Choć bez mundurów - w Policji są niezastąpione

Tropią ślady pozostawione przez sprawców przestępstw, pomagają w poszukiwaniu osób zaginionych i zabezpieczeniu imprez. Aceton, Belit i Epan, trzy psy patrolowo-tropiące służące w jarosławskiej komendzie tropią skutecznie. Wraz ze swoimi przewodnikami w 2012 r. podjęły ponad 110 tropień, również na rzecz innych jednostek. Na co dzień wraz ze swoimi przewodnikami patrolują ulice Jarosławia.

Owczarki niemieckie służące w jarosławskiej komendzie podjęły w 2012 r. ponad 110 tropień, w tym kilkanaście na rzecz innych jednostek Policji. Aceton, Belit i Epan tropią głównie ślady pozostawione przez przestępców na miejscu kradzieży, włamań, rozbojów, poszukują osób zaginionych, pomagają w zabezpieczeniu imprez. By rozpocząć służbę w Policji psy służbowe muszą przejść odpowiednie testy. Gdy zaliczą je pozytywnie, trafiają do Centrum Szkolenia Policji w Sułkowicach na odpowiednie szkolenie. Ostatni etap szkolenia czworonogi odbywają już wraz ze swoimi opiekunami – przewodnikami psów służbowych. W jarosławskiej komendzie służą trzy psy patrolowo-tropiące, każdy z nich ma swój służbowy numer, a ich opiekunowie nadają swoim psom pseudonim.

Aceton - 7-letni owczarek wraz ze swoim przewodnikiem mł. asp. Pawłem Olszańskim, podjął w ubiegłym roku 25 tropień. Liczący 5 lat Belit wraz mł. asp. Piotrem Sebastyanką, 37 razy podejmował tropienia. Najmłodszy w piesków, 2-letni Epan wraz ze swoim przewodnikiem st. sierż. Maciejem Hołotą, aż 49 razy podejmował tropienia.

Policyjne psy patrolowo-tropiące pełnią swoją służbę z wielkim oddaniem i osiągają wiele sukcesów. W styczniu Belit wraz ze swoim przewodnikiem skutecznie tropił ślady pozostawione przez sprawców włamań do dwóch sklepów. 

W lutym w Maleniskach dwóch sprawców włamało się do sklepu. Użyty na miejscu pies tropiący Epan podjął ślady i doprowadził do domu jednego ze sprawców. 

W lutym 2012 r. Aceton uczestniczył w poszukiwaniach dwóch zaginionych kobiet i choć owczarek stracił ślad, to obie kobiety odnaleziono.

Zgodnie z przepisami wszystkie psy służbowe raz w roku odbywają szczepienia ochronne i są też pod stałą opieką weterynaryjną, to jest co trzy miesiące są badane u lekarza weterynarii. Cała trójka wraz ze swoimi przewodnikami pełni służbę w Wydziale Patrolowo-Interwencyjnym, na co dzień patrolując ulice Jarosławia.

(KWP w Rzeszowie / pt)

Powrót na górę strony