Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Im więcej wylanego potu teraz, tym mniej straconej krwi w przyszłości” - ćwiczenia na stadionie w Ostródzie

Data publikacji 15.03.2013

Oddział Prewencji Policji z Olsztyna oraz Nieetatowe Pododdziały Policji z Ostródy, Iławy, Nowego Miasta Lubawskiego i Działdowa wzięły udział we wspólnych ćwiczeniach, które odbyły się na stadionie miejskim w Ostródzie. Policjanci doskonalili swoje umiejętności w formowaniu szyków policyjnych, co może być niezbędne podczas zabezpieczeń imprez masowych. Sami funkcjonariusze podkreślają potrzebę organizowania takich ćwiczeń, bo jak twierdzą: „Im więcej wylanego potu teraz, tym mniej straconej krwi w przyszłości”.

Wczoraj na Stadionie Miejskim w Ostródzie odbyły się ćwiczenia z udziałem policjantów z Olsztyna, Ostródy, Iławy, Nowego Miasta Lubawskiego i Działdowa. Funkcjonariusze ubrani w tzw. żółwia, wyposażeni w kask, tarcze, pałki oraz plecakowe i ręczne miotacze pieprzu doskonalili swoje umiejętności w formowaniu policyjnych tyralier i kordonów oraz poruszania się po trybunie stadionu i drogach ewakuacyjnych.

Jak mówił jeden z policjantów: „Pobyt w Ostródzie to dobra okazja do poznania tego stadionu z bliska. Takie rozeznanie może nam pomóc w przypadku naszego ewentualnego udziału w przywracaniu porządku na meczach piłkarskich”.

Asp. Kobylański z Oddziału Prewencji Policji był pod wrażeniem dobrego przygotowania policjantów z „enpepów”, którzy biorą udział w różnego rodzaju zabezpieczeń rzadziej niż policjanci z oddziału – „Nie sądziłem, że aż tak dobrze potrafią formować szyki”. Policjant dodaje, że manewry te to dobra okazja dla młodych policjantów, którzy nie mieli jeszcze okazji uczestniczyć w pododdziałach zwartych policji. Po takich ćwiczeniach wiemy, na co danego policjanta stać. Większość z nas rozumie się bez słów, wie co ma robić w szeregu i dlatego dużą uwagę poświęcamy mniej doświadczonym, by i z nimi mieć takie relacje”.

Na ostródzkim stadionie, przy -15 stopniach Celsjusza, funkcjonariusze spędzili przeszło 4 godziny, realizując scenariusze wymyślane przez dowódców. Mróz i zalegający śnieg, choć nie ułatwiały, nie przeszkodziły w realizacji zadań. Ćwiczenia te, to również dobry sprawdzian przed zbliżającym się meczem Stomilu Olsztyn z Cracovią. Jak mówią policjanci „Im więcej wylanego potu teraz, tym mniej straconej krwi w przyszłości”. Mają również  nadzieję, że mimo dobrego przygotowania, nie będą mieli powodu do reagowania.

(KWP w Olsztynie / mj)

Film „Im więcej wylanego potu teraz, tym mniej straconej krwi w przyszłości” - ćwiczenia na stadionie w Ostródzie

Opis filmu: ćwiczenia, mecze, stadiony, prewencja

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik „Im więcej wylanego potu teraz, tym mniej straconej krwi w przyszłości” - ćwiczenia na stadionie w Ostródzie (format flv - rozmiar 10.23 MB)

Powrót na górę strony