Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjna tradycja i teraźniejszość

Data publikacji 15.03.2013

Losy czterech gostynińskich policjantów Policji Państwowej w kontekście wystawy fotografii „Charków, Katyń, Miednoje" autorstwa Aleksandra Załęskiego przedstawił młodzieży z gostynińskiego Liceum PUL kom. Zbigniew Bartosiak.

W minioną środę w gostynińskim I LO PUL odbyła się lekcja "żywej historii", która była szkicem życia i tragicznych losów czterech policjantów Policji Państwowej z Gostynina - komendanta komisarza Mariana Budzyńskiego, przodownika Tymoteusza Stalkowskiego, post. Adama Sowińskiego i Bolesława Janiszewskiego. Lekcja nie ograniczyła się do wykładu. Uczniowie zapoznali się z rekwizytami towarzyszącymi służbie przedwojennych policjantów, m.in. z umundurowaniem i wyposażeniem a z prezentacji multimedialnej dowiedzieli się jak wyglądała policja międzywojennego dwudziestolecia. Nie zabrakło również zdjęć i informacji o Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje, gdzie spoczywa przeszło 6 tysięcy zamordowanych, w tym przeszło 5500 policjantów Policji Państwowej.

Wykładu wysłuchała 30-osobowa grupa licealistów z klas o profilu policyjno-prawnym i sportowo-wojskowym. Po wykładzie młodzi ludzie w skupieniu obejrzeli wystawę fotografii Aleksandra Załęskiego przedstawiającą sceny ze służby przedwojennej policji oraz dokumentującą ekshumacje zamordowanych w Miednoje. Spotkanie miało na celu uzmysłowienie młodym ludziom jak ważna jest także dziś niepodległość i patriotyzm.

(KWP w Radomiu / mj)

Powrót na górę strony