Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

CBŚ rozbiło zorganizowaną grupę przestępczą zamieszaną w nielegalny proceder tytoniowy

Data publikacji 19.03.2013

Policjanci CBŚ zlikwidowali zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się produkcją nielegalne tytoniu i handlem nim. Funkcjonariusze zabezpieczyli w sumie około 3 tony towaru. Organizatorka tej przestępczej działalności, 31-letnia bydgoszczanka, decyzją sądu najbliższe 2 miesiące spędzi w areszcie, podobnie jak jej najbliższa współpracowniczka. W sumie do sprawy zatrzymanych zostało 11 osób, które usłyszały już zarzuty.

Policjanci Centralnego Biura Śledczego nad rozpracowaniem zorganizowanej grupy przestępczej, trudniącej się produkcją nielegalnego tytoniu i handlem nim, pracowali przeszło pół roku. Przez cały ten czas zbierali materiały, które pozwoliły na uderzenie.

W ubiegłym tygodniu, w różnych miejscowościach na terenie województwa kujawsko-pomorskiego oraz sąsiedniego wielkopolskiego, funkcjonariusze zatrzymali namierzonych ośmiu mężczyzn i trzy kobiety w wieku od 22 do 68 lat. Niektórzy z nich wpadli na gorącym uczynku, podczas wytwarzania trefnego towaru. W wyniku przeszukania miejsc zamieszkania, pomieszczeń gospodarczych, a także dwóch magazynów, w których przechowywana była krajanka, policjanci zlikwidowali dwie linie produkcyjne. Funkcjonariusze zarekwirowali tam różnego rodzaju przedmioty oraz sprzęt służący do wyrobu, m.in. maszyny, odczynniki chemiczne, wagi, a także worki do pakowania.

W sumie policjanci zabezpieczyli około 3 tony tytoniu bez polskich znaków akcyzy. Jak wynika z wyliczeń, uszczuplenie Skarbu Państwa z tytuły nieodprowadzonego podatku wyniosłoby blisko 6 mln złotych.

W miniony piątek (15.03) wszyscy zostali doprowadzeni do prokuratury, gdzie usłyszeli zarzuty wytwarzania i wprowadzania do obrotu towaru bez akcyzy, a także udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Organizatorka tego nielegalnego biznesu, 31-letnia mieszkanka Bydgoszczy, odpowie dodatkowo za kierowanie grupą, za co może trafić do więzienia nawet na 10 lat. Jeszcze tego samego dnia (15.03), decyzją sądu, została ona tymczasowo aresztowana na 2 miesiące, podobnie jak jej najbliższa współpracowniczka (41 l.).

Pozostali zatrzymani zostali objęci policyjnymi dozorami. Na poczet przyszłych kar funkcjonariusze zabezpieczyli 22 tys. złotych.

(KWP w Bydgoszczy / mg)

Film CBŚ rozbiło zorganizowaną grupę przestępczą zamieszaną w nielegalny proceder tytoniowy

Opis filmu: cbś, nielegalny, tytoń, przestępczość gospodarcza, zorganizowane grupy przestępcze


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik CBŚ rozbiło zorganizowaną grupę przestępczą zamieszaną w nielegalny proceder tytoniowy (format flv - rozmiar 10.04 MB)

Powrót na górę strony