Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymano członków grupy zajmującej się handlem ludźmi

Data publikacji 21.03.2013

Policjanci Centralnego Biura Śledczego i KWP we Wrocławiu zatrzymali pięciu członków zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się handlem ludźmi i wyłudzeniem na terenie Wielkiej Brytanii nienależnych świadczeń socjalnych. Decyzją sądu organizatorzy procederu zostali na 3 miesiące tymczasowo aresztowani. Sprawcom grozi nawet do 15 lat pozbawienia wolności.

Jak ustalili policjanci, członkowie grupy wyszukiwali na terenie województwa dolnośląskiego osoby w trudnej sytuacji materialnej, proponując im pracę na terenie Wielkiej Brytanii. Osoby te wyjeżdżały do Wielkiej Brytanii i - kierowane przez sprawców - udawały się do nieznanych im urzędów. Nieznajomość języka uniemożliwiała im zrozumienie sytuacji. Po wykonaniu szeregu czynności, których celu nie były świadome, były informowane przez grupę przestępczą o chwilowym braku możliwości zatrudnienia. W tej sytuacji osoby musiały wrócić do kraju. Faktycznie jednak sprawcy uzyskiwali na nie świadczenia socjalne znacznej wysokości, o których nie wiedzieli sami zainteresowani.

Podczas wspólnej akcji policjantów Centralnego Biura Śledczego i Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu zatrzymano pięć osób. Działania zostały przeprowadzone na terenie województw wielkopolskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Wśród zatrzymanych jest dwóch organizatorów przestępczego procederu – mężczyźni w wieku 35 i 51 lat. Decyzją sądu już zostali aresztowani na 3 miesiące.

Obecnie policjanci Centralnego Biura Śledczego prowadzą w tej sprawie śledztwo pod nadzorem prokuratury.

Sprawcom grozi kara pozbawienia wolności nawet do 15 lat.

(KWP we Wrocławiu / mg)

Powrót na górę strony